Dikkat! Akli dengesini muayene ediyorlar

Dikkat! Akli dengesini muayene ediyorlar.11085
  • Giriş : 24.06.2009 / 18:22:00

Danıştay saldırısı hükümlüsü Osman Yıldırım, akli dengesinin yerinde olup olmadığının tespiti için hastaneye sevk edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Önceki gün Ankara Adliyesi adli tıp servisinden Ankara Numune Hastanesi Psikiyatri Servisi'ne gönderilen Yıldırım, muayeneden geçirildi. Söz konusu sevk, kafalarda soru işaretlerinin oluşmasına neden oldu.

Zira Yıldırım, Danıştay ve Cumhuriyet Gazetesi'ne saldırı kararını Ataşehir'de bir apartmanda Alparslan Arslan ve Veli Küçük'le birlikte yaptıkları bir toplantıda aldıklarını söylemişti.

Danıştay davası hükümlüsü Osman Yıldırım, Ergenekon davası kapsamında da önemli itiraflarda bulunmuştu. Elde edilen belge ve tanık ifadelerinin yanı sıra Yıldırım'ın da açıklamalarını da dikkate alan Yargıtay, Danıştay ve Ergenekon dava dosyalarının İstanbul'da birleştirilmesine karar vermişti. Her iki davaya bakan mahkemeler de karara uydu ve Danıştay davası Ergenekon'da birleşti. Osman Yıldırım'ın, tanıklığı bu aşamada da önemli. Ancak önceki gün ilginç bir gelişme yaşandı.

Gaziantep mahkemesinin talimatı üzerine Ankara 11. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Hüseyin Karamanoğlu, Yıldırım'ı, akli dengesinin yerinde olup olmadığının tespiti için Ankara Numune Hastanesi Psikiyatri Servisi'ne sevk etti. Burada muayeneden geçirilen Yıldırım hakkındaki 'bakaya' davası, 29 Eylül 2009 tarihinde Gaziantep 10. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülmeye devam edecek.

Bakaya davası asker kaçakları ya da zamanında askere gitmemiş ancak daha sonra silah altına alınmış kişiler hakkında açılıyor. Yıldırım'ın talebi olmadığı halde akli muayeneden geçirilmesi, 'Danıştay ile Ergenekon bağlantısı çürütülmek isteniyor' yorumlarına neden oldu.

Danıştay suikastçısı Alparslan Arslan, akli dengesinin yerinde olmadığı iddiasıyla Ankara Numune Hastanesi'nde muayeneden geçirilmiş ve sağlam raporu verilmişti. Daha sonra ailesi, Arslan'ın akli dengesinin yerinde olmadığı gerekçesiyle Adli Tıp'ta muayeneden geçirilmesi taleplerinde bulunmuştu. Mahkeme bu talepleri reddetmişti.

'SALDIRI EMRİNİ VELİ KÜÇÜK VERDİ' İDDİASI

Ergenekon soruşturması kapsamında elde edilen bilgi ve belgelerden yola çıkan savcılık, Danıştay saldırganlarının da ifadesinin alınmasına karar vermişti. Bu kapsamda savcılar, Osman Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu isimlerle tutuklu bulundukları cezaevinde görüşmüşlerdi. Danıştay saldırısı davasında 'cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya, yerine yeni bir düzen getirmeye, fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs etmek' suçundan müebbet hapis cezasına çarptırılan Osman Yıldırım, savcılara Danıştay ve Ergenekon bağlantısı konusunda önemli bilgiler vermişti.

Danıştay ve Cumhuriyet Gazetesi'ne saldırı kararını Ataşehir'de bir apartmanda 27 Nisan 2006 tarihinde Alparslan Arslan ve Veli Küçük'le birlikte yaptıkları bir toplantıda aldıklarını açıklayan Yıldırım, Cumhuriyet'e atılan bombaları da Veli Küçük'ün verdiğini ileri sürmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*