Dikkat! Bu ilaç yasaklandı

Dikkat! Bu ilaç yasaklandı.11953
  • Giriş : 02.05.2009 / 14:52:00

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Türkiye’de de kullanılan Kanada yapımı diyet ve vücut geliştirme hapını toplatılma kararı verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Türkiye'de de kullanılan Kanada yapımı Hydroxycut adlı ilacın karaciğere zarar verdiğini belirterek toplatma kararı aldı

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) vücut geliştirmek için kullanılan Kanada yapımı Hydroxycut isimli ilaç yüzünden bir kişinin hayatını kaybetmesinin ardından ülke genelinde bu ilacın toplatılmasına karar verdi. FDA'dan yapılan açıklamada, diyet ve vücut geliştirme amaçlı kullanılan ve Amerika'da yılda 9 milyon adet satılan ilacın karaciğere çok önemli zarar verdiğini ve bu yüzden piyasada bulunan aynı marka 15 ürünü yasakladığını bildirdi. Kanadalı üretici firma da ABD genelindeki ürünlerini geri çağırdı.

ABD'de yılda 9 milyon satıyordu

Hydroxycut, ABD'de yaptığı reklam kampanyalarında kilo vermek isteyenlerin yüzde 90'ının kendi ürünlerini kullandığını ve yılda 9 milyon adet ürün sattıklarını ifade etti. İçinde kimyasal bir madde bulunmayan ve sadece doğal bileşenlerden elde edilen Hydroxycut, FDA'dan onay almadan Amerikan pazarına girmişti. Aynı ilaç Türkiye'de de zayıflama ve vücut geliştirme amaçlı olarak yaygın şekilde kullanılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*