Dikkat! Çok etkili yağışlar ve sert rüzgarlar geliyor!

Dikkat! Çok etkili yağışlar ve sert rüzgarlar geliyor!.9077
  • Giriş : 11.11.2007 / 00:28:00
  • Güncelleme : 11.11.2007 / 00:44:37

Hava sert ve gün içinde bile ciddi sıcaklık değişimleri olabilir. Dikkat edin, hastalanmayın.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Özellikle batıdan gece sertleşen lodosu ve beraberinde gelen şiddetli yağışları artık yaşamaya başladınız. Ege bölgesinin kıyı kesimlerinde çok sert esmesi beklenen lodos, öğle saatlerine doğru yön değiştirecek ve batıdan gelecek. Özellikle de kuzey Ege'de sıcaklıklar aniden hissedilir şekilde azalacak, yüksek yerlere kar yağışı da başlayacak.

Bugün Çanakkale Boğazı ve Ege'de denize açılmak çok zor. Bu sert rüzgarlardan Marmara'daki adalar ve boğazların gemi trafiğinin de etkilenmesi kuvvetle muhtemel. Yağışlar Trakya, Marmara, Ege ve Batı Akdeniz bölgelerinde su taşkınlarına neden olacak kadar -bardaktan da demeyelim artık kovadan boşalırcasına yağacak. Öğleden sonra da Trakya'da yağışlar sulu kar ve kara dönecek. Sert poyraz ile tipi saatler içerisinde çok etkili kar depolanmasına neden olabilecek.

Akşama doğru yağışlı hava İç Anadolu'ya ulaşmış olacak, batıda havalar açacak. Ancak bu sefer de poyraz ile birlikte dondurucu soğuklar başlayacak. Akşam Bolu Dağı geçişinin açık kalması mucize olur. Sert rüzgar, ani bastıran tipi halinde kar ve çok değil bir TIR'ın kayması, yolun trafiğe kapanması için yeter de artar bile.

Su taşkınları görülecek

Akşam saatlerinde bu defa da orta ve doğu Akdeniz ile doğu Anadolu'da lodos çok sert esecek. Aşırı yağış bu bölgelerimizde su taşkınlarına neden olacak. Yağış önce yağmur, zamanla sulu kar ve kar şeklinde olacak. Pazar sabahı özellikle kuzeybatı bölgelerimizde hava sıcaklıkları düne göre -inanamayacaksınız ama- 14-15 derece azalmış olacak. Trakya ve Marmara'da yine sulu kar ve kar yağışı gündemde. Allahtan pazar akşamına sıcaklıklar lodosun da etkisiyle yeniden 8-10 derece artacak. Yağışlı hava sadece Doğu Anadolu'da etkili olacak; güneyde yağmur, kuzeyde ve 1500 metreden yüksek şehirlerimizde ise etkili kar şeklinde.

Pazar akşamı Karadeniz kıyı ve iç kesimlerinde yine etkili olacak olan kar yağışları yeni haftada yurdu terk etse de yeni bir yağışlı hava çok sert lodos ile birlikte pazartesi batıdan yine kapımızı çalacak. Lodos zamanla tüm yurtta yine çok sert esmeye başlayacak. Ardından da poyraz ile birlikte yine sıcaklıklar azalacak ve beraberindeki etkili yağışlı hava gün içinde tüm yurda yayılacak. Yağışlar gün içinde hızla doğuya kayacak.

15-16 Kasım'a kadar böyle

Çarşamba günü bu serin havanın yavaş yavaş İstanbul-Adana istikametinde yayılması ve yağışların Samsun-Antalya hattının doğusu ve güneyinde yağmur şeklinde etkili olması bekleniyor. Batıda ise etkili soğuklar gün içinde etkili olacak ancak akşama doğru hafiften başlayan lodos nedeniyle sıcaklıklar yeniden hissedilir şekilde artacak. 15 ve 16 Kasım'da hava sıcaklıklarının artmaya başlaması öngörülüyor.

Uzun dönemli tahminler nihayet çok etkili yağışlı bir döneme girdiğimizi müjdeliyor. Ama beklenen hava olayları sert nitelikler taşıyor, yani çok etkili yağışlar ve çok sert rüzgarlar var. Dikkat ettiyseniz neredeyse gün içinde bile aniden değişecek hava olaylarından bahsettim ve neredeyse tüm hafta için. Aman sağlığınıza dikkat edin. İşte bu havalar sıcağı ile soğuğu ile ve de tozu ile tam hastalık havaları. Bol sebze-meyve tüketin doğal vitamin alın.

İstanbul donacak!
Valilik, İstanbul'un hafta sonu soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına gireceğini belirterek, vatandaşları olası lodos fırtınasına karşı uyardı Marmara Bölgesi'nin hafta sonu soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına gireceği bildirildi.
İstanbul Valiliği İl Afet Yönetim Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, Meteoroloji Bölge Müdürlüğü'nden alınan son meteorolojik uyarı raporuna göre, Marmara Bölgesi'nin hafta sonu Orta Akdeniz ve Balkanlar üzerinden gelecek soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına gireceği belirtildi.
Açıklamada, bugün bölge genelinde ve yarın da İstanbul'un da içinde bulunduğu Marmara Bölgesi'nin güney ve doğusunda kuvvetli olacak yağışların, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış şeklinde görüleceğinin tahmin edildiği kaydedildi.

Hava sıcaklıklarının bugün İstanbul'da görülecek kuvvetli lodosla birlikte 2-4 derece artacağı, akşam saatlerinden itibaren de karayel ile birlikte hissedilir derecede azalacağının tahmin edildiği dile getirilen açıklamada, yağışların hafta başında da devam etmesinin beklendiği bildirildi.
Bugün İstanbul'da hava sıcaklığı en yüksek 16, en düşük 10 derece olacak. Yağış yarın da sürecek, hava sıcaklığı ise en yüksek 13, en düşük 8 derece olacak. İstanbul'da yağışlı havanın çarşamba gününe kadar süreceği belirtildi.

Fırtınaya dikkat!

Yapılan açıklamada vatandaşlar, 10-12 Kasım tarihlerinde etkili olacak sağanak yağış ve bugün etkili olacak lodos fırtınası nedeniyle de uyarıldı.

Erzurum'da kutup soğukları başladı: Eksi 16

Doğu Anadolu Bölgesi’nde mevsimin en soğuk gecesi sıfırın altında 16 dereceyle Erzurum’da yaşandı.
Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, gece ölçülen en düşük hava sıcakları sıfırın altında olmak üzere Erzurum’da 16, Ardahan’da 8, Kars’ta 6, Ağrı’da 4, Erzincan’da da 2 derece oldu.
Dün yoğun kar yağışının yaşandığı Erzurum’da kar kalınlığının ise 9 santimetreye ulaştığı bildirildi.
Yarın aralıklı kar yağışının beklendiği bölgenin salı günü yeni bir yağışlı hava kütlesinin etkisine gireceği kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious