Dikkat dikkat soyulabilirsiniz!

  • Giriş : 20.09.2006 / 00:00:00

Gaziantep'in İslahiye ilçesinde son bir hafta içerisinde meydana gelen hırsızlık olaylarına anonslarla engel olunmaya çalışılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İslahiye Emniyet Müdürlüğü tarafından hazırlanan "Hırsızlık uyarısı" metni belediye hoparlöründen gündüz saat 14.00'te gece ise 19.00, 20.00 ve 21.00 saatlerinde okunuyor. Bir hafta içerisinde 8 evin benzer şekilde soyulduğu İslahiye'de Emniyet Müdürlüğü tarafından anonslar ile vatandaşlar uyarılıyor.

Belediye hoparlöründen yapılan açıklamada ilçede son günlerde hava karardıktan sonra meydana gelen hırsızlık olaylarına dikkat çekilerek, vatandaşların açık bırakılan kapı ve pencerelerini kapatmaları isteniyor.

Saat 21.00'de yapılan belediye anonsunda, "Hırsızlar vatandaşlarımızın tedbirsizliğinden, dalgınlığından ve duyarsızlığından yararlanarak hırsızlık yapıyor. Hırsızlık olaylarına karışan şahısların yakalanması için vatandaşlarımız kendi mahallelerinde tanımadıkları, durumları şüpheli şahısları ev ve cep telefonlarından günün 24 saati ücretsiz olarak ulaşabilecekleri 155 Polis İmdat telefonuna ihbar edebilirler." deniliyor.

"Unatmayınki, komşumuza karşı duyarsızlığımız ve ilgisizliğimiz suçluya davetiyedir" vurgulu cümlesiyle yapılan anonslar ile ilçe merkezinde meydana gelen hırsızlık olaylarına tedbirler alınıyor.

İslahiye Emniyet Müdürlüğü yetkilileri yapılan 8 hırsızlık olayında yalnızca birisinin evde kimsenin olmadığı bir zamanda gerçekleştiği belirtilerek kapının ve pencerenin açık olduğu bey'in tv başında hanımın ise mutfakta bulaşık yıkadığı bir zamanda içeriye giren hırsızın yatak odasında altın, para gibi kıymetli eşyalarında çalındığı bildirildi.

Muhtemelen bir kişi olduğu belirtilen hırsızın daha çok tek veya 2-3 katlı evleri tercih ettiği belirtilirken hırsızın ise pişkin ve eğitimli biri olduğu açıklandı.

İslahiye Emniyet Müdürlüğü anonsların dışında hırsızlığın önlenmesi için tedbirleri içeren bir de broşür basıldı. Broşürde vatandaşlardan evlerinin birinci ve ikinci kattaki balkon kapıları ve pencerelerinin sağlam, demir parmaklı olmasına dikkat çekilerek evini kısa süreliğine terk eden kişilerden bir lambayı açık bırakmaları isteniyor.

Geceleyin cüzdan, cep telefonu ve vb kıymetli eşyaların ceplerinde bulundurulmaması gerektiğini değinilirken tatile gidildiğinde posta kutusunun anahtarı komşuya verilmesi isteniyor. Çünkü hırsızlar posta kutusu dolu olan evlerin seçildiği belirtiliyor.

Hırsızlık olaylarının önüne geçilmesi için tedbirleri artıran yetkililer şüpheli kişilerin 155 polis imdat telefonuna veya www.islahiye.pol.tr Internet adresine ihbar edilmesi isteniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious