Dikkat geyik çıkabilir!

Dikkat geyik çıkabilir!.15020
  • Giriş : 20.09.2008 / 10:36:00
  • Güncelleme : 20.09.2008 / 10:44:00

Çorum'da özellikle Kargı ve Osmancık ilçelerindeki kırsal alanlarda yaşayan geyik ve karacaların sayısında çoğalma olduğu bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Geyik ve karaca sayısı artıyor

Çevre ve Orman İl Müdürlüğü yetkililerinden edinilen bilgiye göre, mart ayı içerisinde Çatak mesire alanında doğaya bırakılan 40 adet kızıl geyikle birlikte son yıllarda bu hayvanların sayısında gözle görülür bir artış yaşandı.

Çorum'da özellikle Kargı ve Osmancık ilçelerinin kırsal kesimleri ile Çatak mesire alanı civarında yaşayan 100'den fazla geyik, 150 civarında da karaca bulunduğunu belirten yetkililer, 2005 yılında yapılan sayımda karaca sayısının 100, geyik sayısının da 50 civarında çıktığını kaydetti. Bugüne kadar sadece 3 geyiğin yabani hayvanların saldırısı sonucu telef olduğunu, bunun dışında geyik ölümü gerçekleşmediğini dile getiren yetkililer, geyik ve karaca sayısındaki artışın gelecek yıllarda da süreceğine inandıklarını vurguladı.

Söz konusu hayvanların avlanmasının yasak olduğunu hatırlatan Çevre ve Orman İl Müdürlüğü yetkilileri, geyik avlayan bir kişinin 18 bin 500, karaca avlayanın da 5 bin YTL para cezasına çarptırıldığını ifade etti.

Geyik ve karacaların kış aylarında aç kalmaması için İl Müdürlüğü ekiplerince bu hayvanların yaşadıkları bölgelere yem ve kuru yonca bırakıldığı kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*