Dikkat ishal can alıyor!

  • Giriş : 10.10.2006 / 00:00:00

Batman'ın Gercüş ilçesinde görülen ishal salgını yüzünden Gercüşlü vatandaşlar hastanelere akın ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Gercüş Devlet Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Emin Turhan, salgının 2 aydır devam ettiğini belirterek, son 2 ayda 140 hastayı ishal teşhisi sonucu hastaneye yatırdıklarını ve durumu acil olan hastaları ise Batman ve Diyarbakır'daki hastanelere sevk edildiklerini kaydetti.

İshal tedavisi görürken durumunun ağırlaşması üzerine Batman'a sevk edilen 8 aylık Elif Öner adlı kız çocuğunun yaşamını yitirdiğini belirten Dr Turhan ishal salgının yanı sıra hastanelere başvuran hastalar arasında 3 hastada kolera şüphesi 4 hastada ise tifo tespit edildiğini vurguladı.

Hastaların çoğunun 1 yaş altı olduğuna dikkat çeken Dr Emin Turhan önlem alınmaması durumunda salgının daha tehlikeli boyutlara ulaşacağını ifade ederken, ailelere de temiz içme suyu kullanımı ve temizlik konularında uyarılarda bulundu.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Sağlık İl Müdürü Dr. Hasan Demir, ilçede salgın boyutunda bir durumun söz konusu olmadığını söyledi.

Görülen ishal vakalarının mevsimsel olarak görüler vakalar olduğunu belirten Demir, salgın denilebilir bir durumun mevcut olmadığını, ilçede görülen vakaların ülke genelinde görülen vakalardan farklı olmadığını ifade etti. Demir, bu ishal vakalarının da hijyen eksikliği ve sosyo kültürel eksikliklerden kaynaklandığını ileri sürdü.

Kolera ile ilgili iddiaların ise gerçeği yansıtmadığını belirten Demir, "Bu çok ciddi bir durum sanırım bir yanlış anlaşılmadan kaynaklanmış olabilir. Bizde bu hastalık mevcut değil." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious