Dikkat! Kırmızı ışıklarda kamera var

Dikkat! Kırmızı ışıklarda kamera var.40301
  • Giriş : 30.03.2007 / 00:00:00

Işık ihlallerini otomatik olarak tespit eden kameralı sistem, trafik kurallarına ne kadar uyduğumuzu gözler önüne serdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Pilot bölgelerden Kağıthane'deki kameralı kavşakta, 1 günde tam 800 sürücü kırmızı ışıkta geçti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden İstanbul Belediyeler Bakım Ulaşım Sanayii ve Ticaret A.Ş'nin (İSBAK) geliştirdiği kırmızı ışık ihlallerini otomatik olarak tespit eden kameralı sitem, çarpıcı bir durumu ortaya koydu. Uygulama kapsamında, İstanbul'un 5 farklı noktasındaki kavşağa Kırmızı Işık İhlal ve Plaka Tespit Sistemi yerleştirildi. Sistemden gelen veriler, her gün onlarca insanı kazalarda kurban veren Türkiye'de, trafik kurallarının nasıl hiçe sayıldığını gözler önüne serdi. Kağıthane'de küçük bir kavşağa yerleştirilen kameralar, 1 günde 800 aracın kırmızı ışıkta geçiş yaptığını tespit etti. 108 YTL olan kırmızı ışık ihlali cezasının bu kavşaktaki bir günlük toplam tutarı 86 bin 400 YTL'yi buluyor.

İstanbul genelinde bin 200 kavşak olduğu ve Kağıthane'deki kavşaktaki ışık ihlallerinin ortalamayı yansıttığı hesap edildiğinde ise İstanbul'da bir günlük ışık ihlali cezasının 100 milyon YTL'yi bulduğu ortaya çıkıyor. Trafik denetimi Emniyet Müdürlüğü'nde olduğu için bu sürücülere ceza kesilmediğinin altını çizen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "Trafiğin yönetimi bize geçtiğinde bu kameraları ilk etapta yoğun olan merkezler, kavşaklar başta olmak üzere tüm İstanbul'u kapsayacak boyuta getirmeyi hedefliyoruz. Böylece trafik ihlallerinin önüne geçeceğiz" diyor. İstanbul'da pilot olarak uygulanan sistemin yasal düzenlemeler tamamlandıktan sonra tüm yurt genelinde yaygınlaşması bekleniyor. Işık ihlali yapan aracı fotoğraflayan sistemle, cezalar adrese tebliğ edilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious