Dikkat! Otobüs biletiniz sahte olabilir

  • Giriş : 18.12.2007 / 06:09:00
  • Güncelleme : 18.12.2007 / 00:14:42

Kurban Bayramı'nda yolculuklarını otobüsle yapacaklar dikkatli olmalı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Aralık ayının 20'sinden itibaren başlayacak Kurban Bayramı süresince gerek kent içi gerekse şehirler arası yollarda yuğun bir bayramlaşma trafiği yaşanması bekleniyor.
Türkiye'de yolcu taşımacalığının yüzde 95'i karayolu taşımacılığından sağlandığı için şehirlerarası ulaşımı sağlayan otobüs firmalarına büyük sorumluluk düşüyor. Özel otomobilleriyle bayramlaşmaya gidecek olan ailelerin son derece dikkatli olmaları gerekiyor. Bayramda trafikte felaketlerin yaşanmaması için yetkililer dikkatli olunmasını istiyor.

OTOBÜS FİRMALARINA UYARILAR

- Kar amacı güdüp daha fazla yolcu taşımak için uykusuz şoförler sefere çıkmamalı. Mutlaka dinlenmiş, uykusunu almış şoförler ikinci bir şoförle sefere çıkmalı.

- Yetki belgesi olmayan, takografı çalışmayan, aracın bakımı olmayan otobüsler sefere çıkmamalı.

- Yazıhanelerde korsan bilet satılmamalı. Yollardan biletsiz müşteri alıp, korsan taşımacılık yapılmamalı. Yolculara da yolculuk esnasında bir bayram sevinci ve güvenci ile saygıda bulunarak yakından ilgilenilmeli. Mutlaka hız sınırlarına uyulmalı. Rakip firmalarla yollarda yarışılmamalı. Otobüs şoförlerine seyir halinde iken cep telefonları ile konuşmamaları hususunda firmaca uyarıda bulunulmalı.

OTOMOBİL SAHİPLERİNE UYARILAR

- Otomobile fazla yolcu alınmamalı. Uyku alınmış ve dinlenmiş olarak yola çıkılmalı. Aşırı yemek yiyerek yola çıkılmamalı.

- Mutlaka emniyet kemerini, arka koltukta oturanlar dahil bağlamalı. Ön koltuğa yaşları 10'dan küçük çocuklar oturtulmamalı. Çocukları mutlaka arka koltuğa ve küçük ise oto koltuğuna bağlayarak yolculuk yapılmalı.

- Yolculuk esnasında cep telefonu kapatılmalı. Her 3 veya 4 saatte verilecek mola yerlerinde cep telefonları ihtiyaç varsa açarak konuşulmalı. Ancak direksiyon başında mutlaka telefonlar kapatılmalı. Beyin ile cep telefonu arasındaki bağlantı kopartılmalı. Tüm dikkat yol güvenliğine verilmeli.

- Hız sınırlarına mutlaka uyulmalı. Bölünmüş çift şeritli yollarda hız limiti aynı olup hız yapılmamalı. Çünkü, bu yollar hız yapmak için değil, daha güvenli ve huzurlu yolculuk için yapılmıştır. Gündüzleri sislenmenin olduğu yerlerde mutlaka sis farları yakılmalı.

- Kış mevsimi nedeni ile aracın bakımı, lastiği donanımlarının eksiksiz olmasına dikkat edilmeli. Daha fazla buzlu ve yağışlı yerlerde araçların takip mesafesine dikkat edilmeli. Çünkü, kış mevsiminde arkadan çarpmalar ile zincirlemeli kaza çok olmakta ve bu sebeple karayolları saatlerce araç trafiğine kapanmaktadır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious