Dikkat! Seçim boyası tırnaktan çıkmıyor

  • Giriş : 09.07.2007 / 14:17:00

Seçim boyası ihalesini kazanan Bmcolor yetkilisi Aslıhan Erdoğan, seçmenleri uyardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mükerrer oy kullanmayı önlemek amacıyla, oy verenlerin işaret parmağını boyama uygulaması, bu seçimde de sürecek. seçim için açılan ihaleyle, 180 bin şişe seçim boyası, 810 bin YTL’ye (kdv hariç) alındı ve dağıtımına başlandı.

Devlet Malzeme Ofisi’nin seçimlerde mükerrer oy kullanılmaması için kullanılan seçim boyalarının alımı için açtığı ihaleye, Ankara, İzmir ve İstanbul’dan toplam 3 firma katıldı.

Toplam 180 bin şişe seçim boyası ihalesini, 810 bin YTL (kdv hariç) teklif veren Bmcolor firması kazandı.

Bmcolor firması yetkililerinden Aslıhan Erdoğan, boyaların parmaktan en az bir hafta çıkmadığını belirterek şu bilgileri verdi:

“Toplam 3 firmanın katıldığı ihaleyi kazandıktan sonra, her biri 20 Cl (santilitre) büyüklüğündeki 180 bin şişe boyayı, DMO’ya teslim ettik. DMO’da boyaların dağıtımına başladı. Bileşiminde gümüş de bulunan boyalarımız, Türk Standardları Enstitüsü testlerinden de başarıyla geçti. Parmakta en az bir hafta kalıyor. Tırnak üzerinden ise tırnak yerinden sürünceye kadar çıkmıyor. Boyalarımızın insan sağlığına hiçbir zararı yok. Ucu damlalıklı anbalajlarda ürettiğimiz boyalarımız, seçimlerde güvenle kullanılabilir.”

İLK BOYA HİNDİSTAN’DAN İTHALDİ
Türkiye’de mükerrer oy kullanılmasının önlenmesi için ilk kez 3 Kasım 2002 tarihinde yapılan seçimlerde, Hindistan’dan her bir şişesi ortalama 4 dolara ithal edilen seçim boyası kullanıldı.

28 Mart 2004 yerel seçimlerinde ise DMO, Hindistan’dan boya ithal etmek yerine, ihale ile Türkiye’den boya almayı tercih etmişti.

NTVMSNBC

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious