Dikkat! Sigara yasağı geliyor!

Dikkat! Sigara yasağı geliyor!.11150
  • Giriş : 30.05.2009 / 08:20:00

Sigara yasağı, 19 Temmuz'dan itibaren eğlence yerlerinde de geçerli olacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Buralarda yasağın başlamasıyla birlikte "Sigara Yasaktır" levhası asmayan işletmelere bin lira ceza kesilecek.

31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü dolayısıyla basın toplantısı düzenleyen İzmir İl Sağlık Müdürü Mehmet Özkan, 4207 sayılı kanunun uygulanmasının denetlenmesi amacıyla 200 kişiden oluşan denetim ekipleri kurulacağını belirtti.

Özkan'ın verdiği bilgiye göre ekipler 3-5 Haziran arasında eğitilerek denetimlere başlayacak. Her ilçede sağlık, polis, Milli Eğitim ve belediye temsilcilerinden oluşan ekipler kamu kurumları, özel kişilere ait işletmeler, taksiler ve toplu taşıma araçları, tütün ürünleri satılan işletmelerde bu denetimleri yapacak. Kolluk kuvvetleri de 155'e gelen ihbarları değerlendirerek ekiplere yardımcı olacak.

Bu arada söz konusu kanunun 19 Mayıs 2008'de yürürlüğe giren hükümleriyle birlikte denetimler de devam ediyor.

İl Tütün Kurulu Başkanı Doç. Dr. Kılınç, İzmir'de dört işletmeye 100'er bin lira ceza kesildiğini açıkladı. Ayrıca Tütün Alkol Piyasası Denetleme Kurulu tarafından üretici firmalara da her bir reklam için 250 bin lira ceza verildi.

Kapalı alanlarda uygulanacak sigara yasağını ihlalin cezası, bu sene için 69 lira olarak belirlenmişti. Sigara içilen ortamda gerekli tedbirleri almayan işletmelere 500 ile 5 bin lira arasında cezalar veriliyor. İkaz yazılarını asmak zorunda olan firmalar, kül tablalarını da ortadan kaldıracak. Kamu kurum ve kuruluşlarına da aynı cezaların yanında, disiplin yönetmeliği gereğince görevi ihmalden işlem yapılması söz konusu olacak.

Reklam için de ceza kesildiğini hatırlatan Doç. Dr. Kılınç, bazı kafeterya ve lokantalarda sigara paketlerinin ışıklandırılarak reklam amaçlı kullanılması sebebiyle dört işletmenin cezalandırıldığını söyledi.

Bazı işletmelere de yasağı uymadıklarından dolayı ceza kesildiğini belirten Kılınç, bir işletmeye, "Sigara Yasaktır" levhası asmadığı için 2 bin lira ceza uygulandığını aktardı.

Uygulamalardan rahatsız olan sigara firmalarının, ortalığa doğru olmayan iddialar yaydığını da vurgulayan Oğuz Kılınç, havalandırma sistemlerinin tütün dumanını temizlemediğini ifade etti.

Sigara yasağının işletmeleri zarar ettirmeyeceğini vurgulayan Kılınç, hastalık ve ölümlerin devam etmesinden para kazanmak istemenin ahlak dışı olduğunu vurgulayarak, yasağın ertelenmesinin de söz konusu olmayacağının en etkili ağızlar tarafından dile getirildiğini hatırlattı.

İl Tütün Kurulu Başkanı, "Dünya nefesini tuttu, bizi izliyor. Tamamen sigarasız 13. ülke olacağız. Halk sağlığını koruma amaçlı en önemli kanunlardan biri olan 4207 sayılı kanundan geri adım atma ihtimali yoktur. Kanunumuzu ilk günkü kararlılıkla destekliyoruz." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*