Dikkat! Türkiye 'bomba' alarmında!

  • Giriş : 05.01.2008 / 22:43:00

Bomba yüklü 2 minibüs yakalanması üzerine yurt genelinde alarm verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Diyarbakır'da 5 kişinin ölümüne neden bombalı aracın patlatılmasından sonra Van ve Bursa'da bomba yüklü 2 minibüsün yakalanması üzerine yurt genelinde çalıntı alarmı verildiği belirtildi.
Alınan bilgilere göre, Diyarbakır'daki patlama sonrasında benzer patlamaların olabileceği istihbaratı ile güvenlik güçleri yurt genelinde alarma geçti.

Diyarbakır patlamasından birkaç gün önce terör örgütünün internet sitesinden yandaşlarına büyük şehirlerde eylem yapmaları yönünde talimatlar vermesiyle hassasiyet üst seviyeye çıktığı belirtiliyor.

Bölücü terör örgütü PKK'nın Diyarbakır'da gerçekleştirdiği bombalı saldırı sonrası istihbarat çalışmalarına ağırlık veren emniyet yetkililerinin, son 2 aydan bu yana bombalı araçları aradığı kaydediliyor.

Yurt genelinde kaybolan 12 minibüsü çalan örgütün bir kişi aracılığıyla sahte plakalarla çeşitli illerde tescil ettirmeye çalıştığını ancak bunda başarılı olamadıkları ifade ediliyor. Yapılan çalışmalarda bu minibüslerden 7'sinin bulunduğu ve 5'nin ise hala kayıp olduğu vurgulanıyor.

Van'da ele geçirilen patlayıcı yüklü aracın da Samsun'dan Kasım ayı içinde çalındığı bilgisiyle güvenlik güçlerinin dikkatini minibüslerin üzerine çevirdi. Hala 3'ü Samsun'dan olmak üzere toplam 5 minibüsü güvenlik güçlerinin her yerde aradığı ifade ediliyor.

Emniyet yetkilileri, Van'da ele geçirilen minibüs ile ilgili henüz somut bilgilere ulaşılmadığı, olayla ilgili soruşturmanın çok yönlü olarak devam ettiği vurgulandı.

Van Emniyet Müdürlüğü ekipleri bombalı aracın yakalanmasından sonra ildeki tüm kamu kurumlarının bahçelerindeki araçlar üzerinde çalışma yaparak kentin giriş ve çıkışlarında özellikle minibüslerde arama yapıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious