Dil bilimciye göre 'lan' argo değil

  • Giriş : 14.02.2006 / 00:00:00

Maltepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Yusuf Çotuksöken, 'lan' kelimesinin argo olmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul Orhan Kemal İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü tarafından düzenlenen salı konferanslarında bu hafta "Argo bir dil midir?" konusu ele alındı. Dil bilimci Yusuf Çotuksöken, konferansta argonun ne olduğu, Türkçe'deki kullanımı ve değişik argo yapıları hakkında bilgi verdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Mersin'de bir çiftçi ile tartışması sırasında kullandığı 'lan' kelimesi ile ilgili de düşüncelerini paylaşan Çotukçözen bu kelimenin argo olarak nitelendirilemeyeceğini dile getirdi. Çotukçözen, bu kelimenin Dede Korkut hikayelerinde geçen 'Ey Oğlan' kelimesinden türediğini, zaman içerisinde söylene söylene 'ulan' ve 'lan' kelimelerine dönüştüğünü kaydetti. Çotukçözen, "Bence 'lan' argo değil. Bu kelime halk dilidir ancak biraz da kaba şekilde söylenebilecek bir kelimedir. Dostlar arasında kullanıldığı zaman lan kelimesi halk diline girer. Ama bir başkası için söylendiğinde tavıra göre ya da karşıdaki kişiyi sosyal yapınızla karşılaştırmak istediğinizde kaba kullanıma girer." şeklinde konuştu.

Lan veya ulan lafının arkadaşlar, dostlar arasında yakınlıktan ileri gelen bir şekilde kullanılabildiğini belirten Çotukçözen, "Lan sözü, 'Çık lan', 'Çek git lan' şeklinde söylenirse kaba kullanıma girer. Argonun hemen bittiği yerde argoya eklemlenebilecek sözler olarak değerlendirebiliriz." dedi. Lan ve benzeri kelimelerin kullanım yerine göre, hangi anlamda kullanılmak istendiyse halk dili, kaba dil ya da küfür olarak adlandırılabileceğine işaret etti.

Çotukçözen argoyu bir dil olarak niteleyerek, genel dil yapısından ayrı gelişmiş, belirli çevrelerde kullanılan kendine özgü kelimeleri olan özel bir dil olduğunu söyledi. Çotukçözen, argonun dilin nefes aldığı alanlardan biri olduğunu söylerken, argo olarak nitelenen bir sözün yaygınlaşması durumunda argo olmaktan çıktığını belirtti. Çotukçözen, "Şoför argosunda bulunan 'gazlamak' kelimesinin artık herkes biliyor ve kullanıyor. Bunu argo kelime olarak tanımlayamayız." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious