Dil Derneği'nden MEB'e 'Intel Skoool' eleştirisi

  • Giriş : 10.02.2006 / 00:00:00

Dil Derneği, Milli Eğitim Bakanlığı'nın Intel ile birlikte hazırladığı, 'Intel Skoool' ve 'Intel Öğrenci' programını kullanılan yabancı kökenli sözcükler nedeniyle eleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dil Derneği Başkanı Sevgi Özel; yaptığı yazılı açıklamada Milli Eğitim Bakanlığı ile Intel'in birlikte hazırladığı 'Intel Skoool' ve 'Intel Ögrenci' programlarını eleştirdi. Intel Öğrenci'nin Türkiye genelindeki 30 okulda; öğrencilerin bilgisayar kullanarak ekip çalışması, problem çözme, araştırma ve iletişim yeteneklerini geliştirmek amacıyla kullanılmaya başlandığını hatırlatan Özel, http://skoool.MEB.gov.tr adresinden erişilebilen Skoool TM hakkında şöyle konuştu:

"Milli Eğitim Bakanlığı ya adındaki milli sıfatını kaldırmalı, ya da adına uygun adımlar atmalıdır. İçerik tartışmasına girmeden sözcük karikatürü ya da yapısal bozuklukla doğmuş bir canlıya benzeyen http://skoool.MEB.gov.tr adresi üzerinde durulması gerektiğine inanıyoruz. Skoool, hangi dilden alınmış bir sözcüktür. Bilen var mı? İngilizce 'school' sözcüğünün okunuşuna mı benzetilmeye çalışılmış? Böyle yazılarak sözcük Türkçeleştirilmek mi istenmiş yoksa? Ancak bu durumda; Intel Skoool'un kardeşi olan Intel Öğrenci'deki öğrenci sözcüğü oraya yakışmamaktadır. bu sözcüğün 'student' sözcüğü ile değiştirilmesi ya da onunu okunuşu olan 'sityudınıt' biçiminde yazılması hem adlandırmanın bütünlüğü hem de Türkçe'den kaçan anlayış bakımından uygun (!) düşerdi"

Özel; on binlerce eğitimcisi olan bir bakanlığın, destek alabileceği onlarca üniversitesi olan bir ülkenin; söz konusu proje için yabancı bir firmaya gereksinim duymasını ise düşündürücü olarak nitelendirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious