Dil siniriyle yüz tedavisi yapılıyor

  • Giriş : 22.12.2006 / 00:00:00

Hareket kaybı ve şekil bozuklukları gideriliyor, işlevini kaybeden yüz kasları normale yakın hale getiriliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

EÜ Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cüneyt Özek tümör, travma, doğuştan anomali ya da felç sebebiyle yüz siniri çalışmayan (kesilen) hastalarda, dil sinirinin bir kısmını kullanarak dil hareketleriyle yüzdeki mimiklerin yerine getirilmesini sağladıklarını belirtti.

Özek, "Sinir kesisine bağlı kötü ve kaymış görüntü normal bir duruma getirilebiliyor. Bunun için hastaların, rahatsızlığın oluştuğu andan itibaren en geç iki sene içinde ameliyat edilmesi gerekir." dedi.

Sözkonusu yöntemin "hypoglosso-fasiyel anastamoz (dil sinirinin tamamen ya da kısmi olarak alıp yüz sinirine dikilmesi)" olarak adlandırıldığını vurgulayan Doç. Dr. Özek, "Bu hastalarda yüzün kayması, gözün tamamen ya da kısmi olarak kapanması, salyayı tutamama gibi şikayetler görülmektedir. İleri vakalarda birtakım mikrocerrahi yöntemlerle kas nakli yoluyla yüzdeki fonksiyon kaybı giderilmeye çalışılıyor ancak bu çok aşamalı ve komplike bir ameliyat." şeklinde konuştu.

Uygulanan teknikle dil sinirinin, yüzde kesilmenin olduğu bölgenin ilerisindeki sağlam kısma dikildiğini anlatan Cüneyt Özek, "Yüzdeki hareket kaybı ve şekil bozuklukları bu şekilde giderilmekte, normale yakın bir görüntü elde edilmektedir." diye konuştu.

Geç kalan vakalarda geri dönüşün çok zor olduğunu da hatırlatan Özek, ameliyatın 4-5 saat sürdüğünü söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious