Dilenci, arazi zengini çıktı

  • Giriş : 04.10.2006 / 00:00:00

Sakarya'da Büyükşehir Belediyesi ramazan ayında vatandaşın duygularını sömürerek haksız kazanç elde etmeye çalışan dilencilere yönelik operasyon düzenledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Adapazarı Büyükşehir Belediyesi zabıta ekiplerince kent merkezinde dilencilere yönelik yapılan operasyonda 12 dilenci yakalandı. Yakalanan dilenciler çeşitli sözlerle zabıta görevlilerini ikna etmeye çalıştı. Bunda başarılı olamayan dilenciler ise saldırgan tavırlar sergilemeye başladı. Zabıta aracına binmek istemeyen bazı dilenciler zorluk çıkardı. Bunun üzerine zabıta ekipleri polisten yardım istedi. Polisin de yardımıyla dilenciler belediye otobüsüne bindirilerek Serdivan Beldesi'nde bulunan Zabıta Karakolu'na götürüldü.

Burada dilencilerin üzerleri didik didik arandı. Aramalar sırasında İsmail Çelebi (73) isimli şahsın üzerinde yapılan aramada, 2 bin YTL parası olduğunu gösteren banka cüzdanı ile 40 dönüm arazisi olduğunu gösteren belgeler çıkması herkesi şaşırttı. Çelebi'nin üzerinden çıkan bozuk paralar ise darphaneyi aratmayacak cinstendi.

Basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Çelebi, arazilerini satamadığını ve çocuklarının da kendisine para vermediğini öne sürdü. Bu nedenle kendine harçlık çıkarmak için dilendiğini söyleyen Çelebi, parasını hırsızlardan korumak için bankaya yatırdığını kaydetti. Yaşlı adamla birlikte diğer dilencilerin çocuklarıyla birlikte üzerlerleri didik didik arandı. Çoğu dilencinin maddi durumu iyi olmasına rağmen dilendikleri tespit edilirken, haklarında tutanak tutularak para cezası uygulandı.

Belediye yetkilileri, özellikle ramazan ayında dilencilerin vatandaşın duygularını daha çok sömürdüğünü, yakalanan dilencilerin üzerinden çıkan para ve maddi durumlarını gösteren belgelerin bunun göstergesi olduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious