Dilenciler leğenle dileniyor

  • Giriş : 24.09.2006 / 00:00:00

Ramazan ayının gelmesini fırsat bilen dilenciler Antakya'da mendil yerine leğenle dileniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ramazanla birlikte Antakya'da dilenci sayısı büyük oranda arttı. Dilencilerin, bir çoğunun Osmaniye, Gaziantep, Mersin, Adana, Kahramanmaraş gibi illerden geldiği bildirildi. Şehirde sürekli dilenen 100 kadar dilenci bulunduğu, cuma günleri ve ramazan ayında ise bu sayının 400 ile 500'e kadar çıktığı bildirildi.

Antakya'nın kalabalık mekânlarını mesken tutan dilenciler özellikle cami önlerini tercih ediyor. Bir memur maaşından fazla kazanan dilencilere yetkililer şu ana kadar köklü bir çözüm bulamadı. Zaman zaman zabıta ekipleri ile dilenciler arasında kovalamaca yaşansa da her seferinde bu oyunu dilenciler kazanıyor.

Bu arada Ankara Ticaret Odası'nın dilencilerle ilgili hazırladığı son rapora göre, Türkiye'de dilenci sayısı 50 bine ulaşırken her bin 400 kişiye bir dilenci düşüyor. Dünyanın yaşam standardı en yüksek 5 ülkesinden biri olarak gösterilen Norveç'te, dilenmek serbest, ama dilenen yok. Birleşmiş Milletler, yok denecek kadar az sayıdaki fakirlere 'kazançlı bir iş kapısı' açılması için dilenmeyi serbest bırakmıştı. Ülkede 105 yıl önce yasaklanan dilencilik, ilgili yasa maddelerinde yapılan değişiklikle serbest olmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious