Dilencilerden konferans

Dilencilerden  konferans .12469
  • Giriş : 04.05.2008 / 12:05:00

İstanbul Büyükşehir Belediyesi bir ilke imza atıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ulusal bir sempozyum düzenleyecek olan Büyükşehir Belediyesi, "uzman dilencileri" de dinleyerek dilencilik sorununa çare arayacak..
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin bir ilke imza atarak düzenleyeceği Ulusal Dilencilik Sempozyumu'na Türkiye'nin dört bir yanından elinde bilgi ve belgesi olanlar davet edildi. 18-19 Ekim 2008'de gerçekleştirilecek sempozyuma gerekli görülürse işin 'uzmanı' olan dilenciler de konuşmacı olacak.

'ARTIK ORGANİZE İŞLER'

Sempozyumun hazırlık çalışmaları kapsamında, Türkiye'nin seçkin akademisyenleri ile Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin katıldığı Bilim Kurulu toplantısı, 17 Mart'ta Kasımpaşa Sosyal Tesisleri'nde gerçekleşti. Toplantıda Zabıta Daire Başkanı Mustafa Tahmaz, ilenciliğin şekil değiştirerek arttığını, organize bir yapıya kavuştuğunu anlattı. İktisat tarihçisi Mehmet Genç ise "19'uncu yüzyıla kadar Osmanlı'da Müslüman dilenci yoktu. Dilenen varsa yakalanır, işe yerleştirilirdi. Çalışamayacak durumdakiler ise bir vakfın himayesine verilirdi" dedi.

İstanbul'da ramazan ayları hariç 15 bine yakın dilenci var. Ramazan ayında dilenci sayısı İstanbul'da yüzde 50 artıyor. Kentte en son rakamlara göre toplam 4 bin 680 dilenci yakalandı. Sektörde yılda yaklaşık yarım milyar YTL döndüğü ifade ediliyor.

SABAH

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious