Dilimize sahip çıkalım!

  • Giriş : 26.07.2006 / 00:00:00

Ölüdeniz Belediyesi'nin turizm beldesinde başlattığı 'Dilimize sahip çıkalım' kampanyasına toplumun bütün kesimlerden destek gelmeye devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kampanya uygulamasına Hisarönü ve Kayaköy'de turistlere gözleme yapan dükkanların tabelalarındaki yazıları değiştirmekle başlandı. Tabelalardaki 'Saç Böreği' yazısı 'Sac Böreği' şekline dönüştürüldü.

Bir milletin kültür ve sanat yapısını tamamen dilin şekillendirdiğini belirten Ölüdeniz Belediyesi Sanat Evi Müdürü Coşkun Karabulut, gelecek kuşaklara bırakılacak mirasın doğru konuşan ve yazılan dilin olduğunu söyledi. Karabulut, "Turizm beldelerinde dilimize sahip çıkmak da bir kültür turizmidir. Biz de kampanya çerçevesinde ilk işe 'ç'leri 'c' yaparak başladık. Kendi dilini doğru düzgün konuşamayan insanlar tatile gelen yabancı konuklara yöresine ait doğa, tarih ve kültürel değerlerini nasıl anlatabilir?" dedi.

Türkçe'nin dünyada yaygın konuşulan diller arasında yer aldığını ifade eden ressam Ali Rıza Başarır, turizm beldelerinde turistik işletmelerin komplekse kapılmadan dükkanlarına Türkçe isimler vermesinin beldenin tanınmasında daha yararlı olacağını belirtti. Turizm beldesinde Ölüdeniz'de tabelalarda Türk Dil Kurumu (TDK) uymayan yanlış kelimleri veya harf yazımını gönüllü düzelteceğini belirten Başarır, kahvehane ve cafelerin Nes Cafe yanında Türk kahvesi bulundurmasını teklif etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious