Dilin yapısını bozarak konuşmak moda haline geldi

  • Giriş : 08.05.2006 / 00:00:00

Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, yabancı sözcüklerin Türk dilini istila ettiğini belirterek, "Dilin yapısını bozarak konuşmak, yabancı kelimeleri gündelik yaşam içinde kullanmak moda haline geliyor" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

TDK, TİKA, Karaman Valiliği ve Karaman Belediyesi tarafından düzenlenen panelde Devlet Bakanı Nimet Çubukçu'da hazır bulundu.

Bakan Çubukçu burada yaptığı konuşmada düşünce, sanat, bilim ve felsefenin dil aracılığı ile geliştiğini bunun yanı sıra dilin aile bütünlüğünün korunmasında da etkili olduğunu söyledi. Sağlıklı iletişimin olmadığı ortamlarda aile bütünlüğünden bahsedilemeyeceğini belirten Çubukçu, "Sağlıklı iletişim de ancak dille olur. Dil ülke bütünlüğünün korunmasında da çok önemli bir yere sahiptir" diye konuştu. Çağdaş toplum olmanın kültür seviyesinin yükselmesine bağlı olduğunu ifade eden Çubukçu, "Kültür seviyesinin yükselmesi de dilin gelişmesi ile doğru orantılı" dedi.

Türkçeyi istila eden yabancı kelimelerin gündelik yaşamın her alanına girdiğini dile getiren Çubukçu, "Dilin yapısını bozarak konuşmak, yabancı kelimeleri gündelik yaşam içinde kullanmak moda haline geliyor" ifadesini kullandı.

Bakan Çubukçu, TDK ile Özürlüler İdaresi tarafından yürütülen Türk işaret dili çalışmasına da değindi. Türkiye'de işitme engellilerin kullandığı işaret dilinde bölgeler arası farklılıklar olduğuna değinen Çubukçu "Milli Eğitim Bakanlığı, Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu, Özürlüler İdaresi ve üniversitelerin de katılımı ile hazırlanan yönetmelik çerçevesinde, işaret dili çalışmalarına da başlandı" şeklinde konuştu.

Panelde konuşan TDK Başkanı Şükrü Haluk Akalın ise, Türkçe'nin dünyada 12 milyon metrekare alan üzerinde 200 milyon kişinin kullandığı bir dil olduğunu kaydederek, şunları dile getirdi: "Ana dil olarak dünyada en çok kullanılan diller arasında Türkçe beşinci sırada. İlk sırada ise Çince geliyor. Türkçe, Balkanlarda ve Ortadoğuda'da stratejik bir dil haline geldi. Avrupa da anadili Türkçe olanların sayısı 5 milyona yaklaştı. Türkiye'nin AB'ye tam üyelik yolunda ilerlemesi de, Türkçe'nin önünde yeni ufuklar açmıştır."

Karaman Belediye Başkanı Ali Kantürk ise, aldıkları Belediye Meclis Kararı ile yabancı kelimelerden oluşan tabelalara izin vermeyeceklerini ifade ederek, "Bütün belediyeleri de bu yönde uygulamalar yapmaya davet ediyorum" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious