Dilmen'den Güzia yorumu!

Dilmen'den Güzia yorumu!.9802
  • Giriş : 09.07.2008 / 10:03:00

İspanya Ligi’nde penaltısız 27 gol atmak önemli bir başarı. Boş bir oyuncunun bunu başarması mümkün değil.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Her ne kadar İspanya’da tüm takımlar açık Futbol oynasa da, forvetlere imkan verilse de bu sayı çok ciddi.

Avrupa Şampiyonası’nda yarı final ve finalde kendisini izledim. İkisinde de sonradan oyuna girdi. Hem Rusya, hem de Almanya maçlarında İspanya öndeyken görev aldı ve tek forvet oynadı. Yani rakibi bekleyen, kontraatağa çıkan bir takımda oynadı. Fenerbahçe’nin ilgilendiğini bildiğim için özellikle kendisini takip ettim. Kontratak ihtimalini düşünerek top rakipteyken sürekli çizgilere kaçtı ve doğru yerlerde topla buluştu. Mesela Rusya’ya atılan ikinci golde karşı çizgiden alıp içeri kat etti. Orta saha oyuncusuna topu verip koşusuna devam etti. Rusya’nın çizgi defansında ofsayta düşmedi. Geride kalmaya dikkat etti. Bu önemli bir özellik. Topla buluşup iyi bir kontrolden sonra ayağın dışıyla golü attı. Bu forvette pozisyon alma bilgisini, iyi tekniğini ve koordinasyonunu gösterir. Doksan dakika görmediğim için oyunun bütününde nasıl bilemiyorum.

Avrupa’da sıkıntı olabilir

Fenerbahçe’nin santrfor transferinde çok dikkatli olması gerekiyordu. Çünkü her gün üzerine koyan bir Semih gerçeği var. Muhtemelen iki forvet oynayacaktır takım. Semih de, (Kezman kalacak mı bilmiyoruz), Güiza da arkalarında Alex ile birlikte 20‘şerin altında gol atmaz. Ancak orta saha kurgusu doğru adamlardan oluşmazsa savunma sıkıntı yaşar. Çünkü Güiza savunma yapmıyor. Verilen para da bana çok abartılı geldi.
Tekrarlıyorum, Türkiye Ligi’nde çift forvetle birlikte çok gol atar. Ancak Avrupa’da Semih-Güiza-Alex üçlüsü ile orta saha dirençli de olsa geçen seneki başarı gelmeyebilir. Bu düzen zor maçları kaldırmayabilir.

Güiza kumar oynadı

Geçen sezon İspanya’da gol kralı oldu. Türkiye gibi daha düşük kalitede bir ligde de çok gol atıp, başarılı olacağını düşünüyorum. Ancak İspanya dışında ilk kez oynayacak. Bu nedenle Türk futboluna ve Türkiye’ye alışması vakit alabilir. Türkiye’deki koşullara alışması zaman alabilir, bu yüzden biraz zorlanabilir.

Çok teknik ve yüksek yeteneğe sahip bir oyuncu. Özellikle ceza alanında aldığı topları mükemmel değerlendiriyor. Genelde ceza alanı dışında sakin bir futbolcu. Aragones’in güvenini kazandı ve onun sayesinde Euro 2008’de kendisini gösterme fırsatı buldu. Aragones’in ardından Fenerbahçe’ye gitmesi mantıklı gibi gözükse de bence İtalya, İngiltere veya Almanya’ya gitseydi kendisi için daha iyi olurdu.

Güiza Türkiye’ye gelerek kariyeri üzerinde kumar oynuyor. Neden Fenerbahçe’ye tercih etti derseniz, Avrupa’da Güiza’ya bu parayı ödeyecek başka takım yok. Dört yıllık kontratını tamamlayacağını sanmıyorum. Ya kısa sürede uyum sağlayıp değerini daha da artırır, ya da Euro 2008 sonrası eline geçirdiği fırsatı heba eder. Her iki durumda da iki yıl içinde Fenerbahçe’den ayrılabileceğini düşünüyorum.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*