Dilovalı 'kanser' soluyor

  • Giriş : 20.10.2006 / 00:00:00

Dünyada kanserden ölenlerin oranı yüzde 12 olarak açıklanırken Dilovası'nda kanserden ölenlerin oranının yüzde 30 olduğu ileri sürüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, Dilovası'nda kanserden ölenlerin oranının yüzde 30 olduğunu söyledi.

Dünyada kanserden ölenlerin oranının yüzde 12 olduğunu belirten Hamzaoğlu, "Dilovası'nda ölenleri tek tek araştırarak bu sonucu ortaya çıkarttım. Beldedeki kirlilik sadece kanserle değil. Buradaki ölümleri ön plana çıkartmak için kanser oranını verdi." dedi.

TBMM Dilovası Araştırma Komisyonu'na hazırladıkları raporu sunan Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, sorunun Dilovası ile bitmediğini, genel sorunun Kocaeli genelinde olduğunu söyledi. 2002 yılından beri Dilovası'nda araştırma yaptığını belirten Hamzaoğlu, bu tarihten sonra ölüm kayıtlarını alarak evlerde tek tek inceleme yaptığını aktardı.

Hamzaoğlu şöyle konuştu: "Dünyada kanserden ölenlerin sayısı yüzde 12, Türkiye genelinde yüzde 13, Dilovası'nda ise yüzde 30. Dilovası'nda 10 yıldan daha fazla yaşadığınız takdirde daha az yaşayanlara oranla kanserden ölüm riski 4,5 kat daha fazla. Sigaranın kansere olan etkisi kanıtlanmış durumda ancak Dilovası'nda sigara içmemenin akciğer kanseri üzerinde etkisi yok. 2005 yılı Ocak ayı itibarı ile ölümlerin gerçekleştiği tüm evleri ziyaret ettik. Kanserden ötürü ölenlerin, hastane ve pataloji raporlarını gördük. Bunun yanında sigara içip içmediklerini ve kaç yıldan beri beldede yaşadıklarını ne ile ısındıklarını, nerede çalıştıklarını araştırdık. Ortaya çıkartığımız tablo, ölümlerin yüzde 33'unun kanser, kanserli ölümlerin yüzde 44'ü akciğer kanseri ve yüzde 12'si de prostat kanseri."

Sorunun Dilovası'nın bulunduğu yerden alıp taşımakla bitmeyeceğini belirten Hamzaoğlu, bu sorunun Kocaeli geneline yayıldığını söyledi. Bu soruna en büyük etkenin fabrikaların kullandığı maddelerin olduğunu aktaran Hamzaoğlu, çözüm bulunması için ilk önce bu fabrikaların kullandığı maddeleri açıklaması gerektiğini ifade etti. Hamzaoğlu şu öneride bulundu; "Bana göre sorunun kaynağından çözülmesidir. Yapılması gereken, var olan sanayi kuruluşlarının kullandığı hammaddenin bilinmesidir. Bunların ticari sır olmaması lazım. Nasıl kullanılıp, hangi işlemlerden geçirildiği, havaya verilen emisyonların bilinmesi gerekiyor. Beldedeki kirlilik sadece kanserle ilgili değil. Kanseri ön plana çıkartmamızın nedeni öldürücü oluşu ile birlikte dikkati beldeye çekmektir. Dilovası bir affet bölgesi değildir. Sağlıkta affet bölgesi ifadesi yanlıştır. Öncelikli müdahale edilmesi gereken halk sağlığı sorunu vardır. Buradaki insanlar diğer insanlara göre daha çok hastalanıyorlar. Sorunu da kaynağından çözmemiz gerekiyor."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious