Dilovası halkı taşınmak istemiyor

  • Giriş : 03.08.2006 / 00:00:00

Kocaeli'nin Gebze ilçesine bağlı Dilovası beldesindeki Yıldız ve Fatih Mahallesi sakinleri kesinlikle hiçbir yere taşınmayacaklarını bildirdiler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bize suçlu muamelesi yapılıyor. Sanki çevreyi biz kirletiyormuşuz gibi bizi cezalandırıyorlar. Kesinlikle evlerimizi bırakıp bir yere gitmeyeceğiz" dediler.
Konuyla ilgili açıklama yapan Dilovası Belediye Başkanı Musa Kahraman, "Bu 2 mahalle oradan taşınmadığı sürece Dilovası Organize Sanayi Bölgesi (DOSB) rüştünü ispat etmiş sayılamaz. DOSB'un üyelerine gerçek manada hizmet verebilmesi için bu iki mahallenin taşınarak boşalan yerleri değerlendirmesi gerekiyor. Fakat bu taşınma buradaki halkın onayını alarak yapılması gerekiyor." dedi.

İki mahalle halkının kesinlikle mağdur edilmemesi için ellerinden geleni yapacaklarını söyleyen Başkan Kahraman, ''Buradaki vatandaşlarımızın taşınabilmesi için Diliskelesi ve Mimarsinan mahallelerinin üst tarafındaki 2B nitelikli arsalara toplu konut yapılması lazım. Bu toplu konuta başlamak için 2B yasasının en kısa sürede çıkması lazım. Aksi takdirde, yöredeki insanları zorla evlerinden çıkararak 'hadi başınızın çaresine bakınız' diyemeyiz'' şeklinde konuştu.

Mahalle halkının kesinlikle taşınmayacağını vurgulayan Fatih Mahallesi Muhtarı Mustafa Cebeci ise, "Bizi sanayiciler zorla buradan atmak istiyor. Bu konuda sanayiciler resmi makamlar üzerinden çeşitli baskılar yaptıkları gibi 'Yasal olmayan yollardan da bizleri tehdit ediyorlar' evlerimizi bırakmazsak yakacakları tehdidinde bulunuyorlar. Mahallenin yanı başındaki ormanlık alanı defalarca ateşe verdiler. Fakat biz kararlıyız. Ne pahasına olursa olsun buradan taşınmayacağız, hiçbir yere de gitmeyeceğiz'' dedi.

DOSB'un adım adım bölgeye yayıldığını denizi doldurarak daha da genişlediğini belirten mahalle sakinlerinden Mehmet Tufan da, ''Sayın Pepe'nin amacı üzüm yemek mi, bağcıyı dövmek mi? Bizim oylarımızla milletvekili, daha sonra bakan olan sayın Pepe bizi değil sanayiciyi koruyor. Sanki Dilovası'na zehir bırakarak burayı yaşanmaz hale getiren bizmişiz gibi yurdumuzdan yuvamızdan ediyor. Bizim denizimizi toprağımızı havamızı işgal eden ve her gün zehirleyen sanayiciler korunurken, bunun sıkıntısını çeken ve çeşitli hastalıklarla boğuşan halk yerinden yuvasından ediliyor. Bunun hesabını kim verecek." diye konuştu.

Bakan Pepe'nin Gebze'deki Dilovası hariç tüm beldelerini dolaştığını hatırlatan Tufan, Bakan'ın Dilovası halkının tepkisinden çekindiği için beldeye Çevre Bakanı olmasına rağmen kesinlikle uğramadığını söyledi. 20 yıldır astım, boğaz kanseri gibi çeşitli hasalıklar ile mücadele eden Yıldız Mahallesi sakini Muammer Acıgöz, "30 sene önce Dilovası'na geldim. 20 yıldır ben ve eşim astım ve boğaz kanseriyiz. Bizi hasta eden ve her gün havamıza suyumuza ve toprağımıza zehir bırakan sanayiciler rahat etsin diye bizi buradan gönderiyorlar. Bu hiçbir hakka hukuka sığmaz. Yetkililerden bize sahip çıkmalarını istiyoruz.'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious