Dilovası zehir soluyor!

  • Giriş : 21.10.2006 / 00:00:00

Gece saat 23:00 sıralarında Kocaeli'nin Gebze İlçesi'ne bağlı Dilovası Beldesi'nde genizleri yakan ağır bir koku yayıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İhbarlar üzerine polis karakolu ekipleri, herhangi bir gaz kaçağı olabileceği ihtimali üzerine alarm durumuna geçerek bölgedeki fabrikaları ve dolum tesislerin tamamını kontrol etti. Yayılan ağır kokunun kaynağını bulamayan ekipler, daha sonra konuyla ilgilenecek uzman bir ekip göndermeleri ve teşhis için Kocaeli Çevre ve Orman Müdürlüğü'nden yardım istedi. Polisten gelen ihbar üzerine harekete geçen Kocaeli Çevre ve Orman Müdürlüğü'nün, bölgeye içinde çevre mühendisi oldukları tahmin edilen iki kişinin bulunduğu bir araç gönderdiği belirtildi. Bölgeye gelen iki kişilik ekibin, ölçüm cihazları olmadığı için genizleri yakan ağır kokunun ne olduğunun tespitinde "havayı koklama" yöntemine başvurduğu öne sürüldü. Adlarının Banu Saygı Çeliker ve Olcay Ulusoy olduğu öğrenilen çevre müdürlüğü yetkililerinin, ölçümünün ardından emniyet yetkililerine "Havayı kokladık. Herhangi bir olumsuz durum yok" diyerek bölgeden ayrıldıkları iddia edildi.

Beldenin üstünde büyük bir sis bulutu olduğu gözlenirken, sanayi kuruluşlarının bacalarından yoğun bir şekilde dumanların çıktığı ve beldede genizleri yakan, gözleri yaşartan ağır bir kokunun olduğu hissedildi.

Kocaeli'yi tehdit eder duruma gelen Dilovası'ndaki son çevre kirliliği ile ilgili ölçüm yapan çevre müdürlüğü yetkilileri hakkında polisin çevre ekiplerinin çalışma yöntemini anlatan bir tutanak tutarak durumu Kocaeli Valiliği'ne bildireceği öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious