Dilovası'nda zehirli varil bulundu

Dilovası'nda zehirli varil bulundu.30167
  • Giriş : 05.02.2008 / 19:35:00
  • Güncelleme : 05.02.2008 / 19:51:15

Kocaeli'nin Gebze ilçesine bağlı Dilovası beldesinden gelen bir ihbar üzerine harekete geçen yetkililer, Çerkeşli köyünde eski terk edilmiş bir fabrika binasında 100 civarında zehirli atık içeren varil buldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Alınan bilgiye göre Gebze'ye bağlı Çerkeşli köyü Akpınar mevkiinde kullanılmayan boş bir fabrika binasında zehir içeren maddeler bulunan variller görüldü. İhbar üzerine harekete geçen Kocaeli İl Çevre ve Orman Müdürlüğü yetkilileri yaptıkları denetimde, iş yerinde yaklaşık 100 adet içinde zehirli madde bulunan varil ele geçirdi. Mehmet E. isimli şahsa ait olduğu öğrenilen boş fabrika binasında daha önce ziftli kağıt üretildiği bildirildi. Yaklaşık 15 ton zehirli atık bulunan bina sahibi, jandarma tarafından gözaltına alındı. Bina içinde ve dışında bulunan varillerin hepsinden incelenmek üzere teker teker örnek alındı. Binanın dış kısmınadaki çalılık alanda da bu atıklardan atılmış olduğu belirleyen yetkililer konuyla ilgili İZAYDAŞ'ın radyasyon ve zehirli atık araştırması yapması için bu bölgeden de numuneler aldı.

Konuyla ilgili açıklama yapan İZAYDAŞ Pazarlama Müdürü Vehbi İsmail Erimiş, "Kocaeli İl Çevre ve Orman Müdürlüğü'ne gelen bir ihbar üzerine buraya geldik. Şu anda sadece örnek alıyoruz. Alınan örneklerin sonuçları belli olunca kesin şu zehir var diyebiliriz. Bu varillerin içinde kimyasal atık bulunduğundan eminiz. Ama bu atığın içeriği araştırma sonuçlarında ortaya çıkar. Radyasyon kontrolü yapıldı. Şu an için radyasyon yok. Tahlil sonuçları neticesine göre hareket edeceğiz." dedi.

Alınan numuneler tahlil için labratuvara gönderilirken, varillerin bulunduğu bölgede Dilovası Zabıta Müdürlüğü ve Gebze İlçe Jandarma ekipleri geniş güvenlik önlemleri aldı.

CİHAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious