Dilsiz Ukrayna'li Kelime-i Sahadeti yazdi

  • Giriş : 24.11.2005 / 00:00:00

KONYA - Çalismak için Türkiye'ye gelen sagir dilsiz Ukrayna'li Konya Müftülügü'nde düzenlenen ihtida töreninde, kelime-i sahadeti kagida yazarak Müslüman oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yazili olarak yapilan merasimde, Konya Müftüsü Mehmet Yavuz Islam'in ve imanin sartlarini Oleksiy Simiryakin'e yazili olarak onayini aldi. Yazili olarak kelime-i sehadet getiren ve Salih ismini alan Simiryakin'e Müftü Yavuz tarafindan 'Sehadet Belgesi' takdim edildi.

Salih Simiryakin, 14 ay önce ögretmen olan esiyle birlikte çalismak için Türkiye'ye geldi. Dis teknisyenligi mezunu olan Salih, Izmir, Ankara ve Antalya'da bir süre kaldiktan sonra Konya'ya yerlesti. Konya'da bir otelde kalan Salih Simiryakin, seyyar olarak hediyelik esya satisi yaparak geçimini sagliyor. Gittigi nargile ve internet salonunda tanistigi Devlet Su Isleri'nde isçi Salih Cihangir ve isyeri sahibi Ibrahim Çayir'dan Islam hakkinda bilgiler alan Salih, internetten arastirma yaparak Kur'an-i Kerim'in Rusça çevirisini okudu.

Türkiye'de kaldigi sürede Islamiyet'i arastirdigini söyleyen Salih, Kur'an-i Kerim'in Rusça çevirisinden çok etkilenerek Islamiyet'i bütün detaylariyla ögrenmeye çalismis.

Salih'in esi Olivya (25) hamile oldugu için Türkiye'de 8 ay kaldiktan sonra Ukrayna'ya geri dönmüs. Esini çok özledigini söyleyen Salih, 5,5 aylik oglu Ibrahim'i çok merak ettigini söyledi. Salih, meslegi olan dis teknisyenligini yapamadigi için ekonomik olarak çok zor durumda kalmis.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious