Dimitris'ten Türkiye'ye Kıbrıs mesajı

Dimitris'ten Türkiye'ye Kıbrıs mesajı.14592
  • Giriş : 26.02.2008 / 22:30:00

Kıbrıs Rum yönetimi liderliğine seçilen AKEL Genel Sekreteri ve Rum Meclis Başkanı Dimitris Hristofyas, ''Kıbrıs sorununun çözümünde Türkiye'ye de iş düştüğüne inandığını'' söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Rum yönetimi liderliğine seçilmesi nedeniyle Rum Meclisi'nde düzenlenen uğurlama töreninde konuşan Hristofyas, Kıbrıslı Türklerin beklentileri olduğuna da inandığını" ifade ederek, hem kendisinin, hem de KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın "sonuca ulaşmak için sorumluluğu olduğunu" belirtti.

Rum haber ajansına göre, Talat'la birlikte sorunları halletmeleri gerektiğini söyleyen Hristofyas "Kıbrıs Türk toplumunda da bir beklenti var. Talat ve benim sorunları halletmemiz gerekiyor. Onlarla aynı görüşteyim. Gerekli anlayışı bulmamız gerekiyor. Ancak şu bir gerçek ki Türkiye'ye de çok iş düşüyor" dedi.

Kıbrıs sorununu çözmek için her çabayı göstereceğini belirten Hristofyas, "Prensipler esasında ülkeyi yeniden birleştirmek ve Kıbrıslı Rum, Kıbrıslı Türk, Maruni, Ermeni ve Latin tüm Kıbrıslıların insan haklarının elde edilmesi için her çabayı göstereceğim" dedi.

Perşembe günü yemin edecek

Bu arada Dimitris Hristofyas, 28 Şubat Perşembe günü yemin ederek görevine başlayacak.

Rum Meclisi Başkan Vekili Kostas Papakostas, yaptığı açıklamada, Hristofyas'ın yemin törenine ilişkin hazırlıklara başlandığını, meclisin, perşembe günü saat 16.00'da yemin töreni için özel oturumla toplanacağını belirtti.

Öte yandan, yeni kabineye atanan parlamenterler, yasa gereği meclisten istifa edecekler ve yerlerine seçimde onlardan sonra en fazla oyu alan adaylar meclise girecek.

İlk kabine toplantısı

Rum Bakanlar Kurulu Genel Sekreteri Andreas Moleskis de yeni bakanlar atanır atanmaz ilk kabine toplantısının yapılacağını açıkladı.

Moleskis'in açıklamasına göre, Tasos Papadopulos'un kabinesinin görev süresi 29 Şubat'ta dolacağı için en geç 1 Mart'ta yeni bakanların "yemin etmesi" gerekiyor.

Rumlarda komünist başkan dönemi

Kıbrıs Rum kesiminde 24 Şubat'ta ikinci turu yapılan 'başkanlık' seçimini AKEL Genel Sekreteri ve Dimitris Hristofyas oyların yüzde 53.36'sını alarak kazandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious