Din adamı da bunu yaparsa!

Din adamı da bunu yaparsa!.8774
  • Giriş : 08.03.2009 / 14:18:00

Üç papaya özel sekreterlik yapmış olan Cloyne Başpiskoposu John Magee, İrlanda'da Katolik papazların çocuklara cinsel taciz skandalı neticesinde görevinden istifa etmek zorunda kaldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Görev bölgesindeki cinsel taciz skandallarını örtbas etmekle suçlanan Magee'nin, İrlanda'nın güneyinde 1987'den bu yana yürütmekte olduğu Cloyne başpiskoposluğu görevinden dün itibarıyla istifa ettiği bildirildi.

İrlanda Katolik Kilisesinde papazların çocuklara yönelik cinsel taciz skandalı, Başpiskopos Magee'nin de başını yedi. Sadece 2008 yılında konuya ilişkin 56 skandalla karşılaşan İrlanda Katolik Kilisesinde şu ana dek sadece tek bir papazın suçlanabilmiş olması, sivil toplum örgütlerinin sürekli tepkisine neden olmaktaydı. Kilisedeki cinsel taciz vakalarıyla mücadele amacıyla oluşturulan Çocukları Koruma Komisyonunun Aralık ayında yayımladığı raporda, cinsel tacizde bulunan papazlar hakkında görev yerlerini değiştirme dışında hiç bir işlem yapmamakla suçladığı Başpiskopos Magee, bir süredir tartışmaların odağında yer almaktaydı.

Başpiskopos Magee, kendisine yönelik eleştirilerin yoğunlaşmasının ardından, 4 şubatta istifaya hazırlandığının ilk sinyalini vererek, Katolik Kilisesinin lideri Papa 16. Benediktus'a müracaat ederek görev bölgesinde idareyi üstlenecek bir yetkilinin vekaleten de olsa atanması talebinde bulunmuştu. Vatikan'ın Cloyne Başpiskoposluğuna Dermot Clifford'u atama kararının ardından ise Magee'nin dün görevi bıraktığı duyuruldu.

İrlanda Katolik Kilisesinin en üst düzey yetkilisi Başpiskopos Sean Brady, Cloyne başpiskoposluğundaki görev değişikliğinin hızla gerçekleşmesinden memnuniyetini belirterek, "Papa'nın bu konuda süratle karar vermiş olması, Kilisenin, çocukları korumaya ve mağdurların gereksinimlerini karşılamaya duyarlı olduğunu göstermektedir" dedi.

Cloyne'deki görevinden istifa eden 73 yaşındaki Başpiskopos Magee, daha önce Vatikan'da sırasıyla Altıncı Paul, 1. Jean Paul ve 2. Jean Paul olmak üzere üç papanın özel sekreteri olarak görev yapmıştı. Magee, Polonyalı Papa 2. Jean Paul döneminde, Vatikan'da papalık seremoni müdürlüğü görevinde de bulunmuştu.

İrlanda hükümeti, kilisedeki cinsel taciz vakalarını aydınlatma amacıyla özel bir soruşturma komisyonu da oluşturmuş bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*