Din adamlarından çağrı

  • Giriş : 11.08.2006 / 00:00:00

Müslüman ve Yahudi aydınlardan ortak çağrı: 'Lübnan'daki savaşı bitirin'

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Almanya'nın başkenti Berlin'deki Federal Basın Evi'nde konu ile ilgili basın toplantısı düzenleyen aydınlar şu çağırıyı imzaladıklarını ilan ettiler: "Biz, Yahudi ve Müslümanlar, sanatçılar ve dünya vatandaşları şu an İsrail ile Arap ve Müslüman komşuları arasında vuku bulan ve suçsuz sivillerin akıtıldığı kanları, militaristliği ve şiddeti kınıyoruz." Toplantıya İran kökenli yazar Navid Kermani, Potsdam Einstein Enstitüsü Müdürü Yahudi filozof Susan Neiman, Frankfurt "Medico International" isimli yardım kuruluşunun Ortadoğu Koordinatörü Martin Glasenapp katıldı. Mevcut çağırıya imza atan Avrupa Parlamentosu (AP) Yeşiller milletvekili Cem Özdemir de toplantıya dinleyici olarak katılarak, Müslüman ve Yahudi aydınlara destek verdi.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Navid Kermani, yaptıkları çağırının kimseyi suçlamaya yönelik olmadığını söyleyerek, "Yahudi ve Müslüman aydınlar olarak kültürlerimizin Lübnan'daki savaşa izin vermediğini ortaya koymak için böyle bir barış çağırısı başlattık." ifadesini kullandı. İki tarafta da Müslüman ve Yahudi kültürünün istismar edilmesine izin vermeyeceklerini kaydeden Kermani, "Kültürlerimizi aşırı güçlere bırakmak istemiyoruz." dedi. Kendilerinin destek verdiği barış çağırısının iki tarafa yönelik olduğunu, siyasi bir açıklama olmadığını ve çağırıyı imzalayan Müslümanların Hizbullah'ın ideolojisinin karşısında yer aldıklarını belirterek, gerek İsrail'in gerekse Hizbullah'ın çatışmaları bitirmesi gerektiğini ifade etti.

Yahudi Aydın Susan Neiman da, Yahudi tarafında mevcut savaş ile ilgili ortak bir görüşün olmadığını söyleyerek, İsrail'in Lübnan'a düzenlediği saldırılarını "akıllıca olup olmadığı" konusunda düşünmesi gerektiğini belirtti. Hizbullah Örgütü'nün İsrail'in varolma hakkına karşı bir tehdit unsuru olduğunu belirten Neiman, yine de iki tarafın savaşı durdurması gerektiğini kaydetti. Almanya'nın Lübnan'da barışın sağlanması için "adil bir çözüm için inisiyatifte bulunması"nı isteyen Neiman, bu ülkenin "kendine güvenen bir dış siyaset izlemesi"ni istediğini belirtti.

Lübnan'daki şiddet kullanımının "orantısız" olduğunun altını çizen "Medico International"in Ortadoğu Koordinatörü Martin Glasenapp, yaptıkları barış çağırısı ile gerek İsrail, gerekse Arap kamuoyuna ulaşmak istediklerini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious