Din adamlarından siyasete tepki

Din adamlarından siyasete tepki .16250
  • Giriş : 17.07.2007 / 15:45:00

Türkiye Diyanet ve Vakıf Hizmetleri Kolu Kamu Görevlileri Sendikası İzmir Şube Başkanı Mehmet Tellioğlu, siyasilerin seçimle ilgili fetva vermelerini tasvip etmediklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bu ülkenin fetva makamının Diyanet İşleri Başkanlığı olduğunu hatırlatan Tellioğlu, insanların kafalarına göre fetva veremeyeceğini vurguladı.

Geçtiğimiz günlerde SP eski genel Başkanı Necmettin Erbakan, "AK Parti'ye 22 Temmuz'da oy vermek cehenneme bilet almak gibidir." dedi. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da ise geçen hafta Çorum mitinginde AK Parti'ye oy vermenin "günah" olduğunu söyledi. Sözkonusu siyasi fetvalar, Diyanet camiasının tepkisini çekti.

Parti genel başkanlarının siyasi fetvada bulunmalarının doğru olmadığının altını çizen Türk Diyanet Vakıf-Sen İzmir Şube Başkanı Mehmet Tellioğlu, "Dinimizde şu partiye oy verirsen günahtır, cehenneme gidersin, bu partiye oy verirsen sevaptır cennete gidersin diye bir yaklaşım yoktur. Siyasi parti genel başkanlarının bu şekilde konuşmaları ve fetva makamı gibi fetva vermeleri hoş ve doğru değildir." dedi.

"DİN HER ZAMAN SİYASET ÜSTÜDÜR"

Herkesin demokrasiye saygılı olması gerektiğinin altını çizen Tellioğlu, "Din, siyasete alet edilmemelidir. Bu ülkenin dini var, Diyanet'i ve fetva makamı var. Din her zaman siyaset üstüdür. Bu yüzden siyasi fetva verilmesi doğru değil. Fetva vermek siyasi parti genel başkanlarına kalmadı. Vatandaşımız, bu ülkenin hayırı için hangi partiye oy vereceğine kendisi karar verecektir. Buna da herkesin saygı duyması gerekir." diye konuştu.

İzmir İl Müftülüğü yetkilileri de, parti genel başkanların siyasi fetva vermelerini doğru bulmuyor. Fetva makamının Diyanet İşleri Başkanlığı olduğunu aktaran yetkililer, cennet veya cehenneme gidecek insanları Allah'tan başka kimsenin bilemeyeceğini kaydetti.

"BUNLARIN OY TOPLAYABİLMEK İÇİN YAPMAYACAKLARI ŞEY YOK"

Parti genel başkanlarının seçim meydanlarında fetva vermelerine vatandaşlar da tepki gösteriyor. Partilerin meydanlarda dini siyasete alet ettiğini dile getiren Sabri Mutlu, "Bunların oy toplayabilmek için yapmayacakları şey yok. Ben istediğime oy veririm. Hangi partiye oy vereceğimi onlara mı soracağım. Yaptıkları bu konuşmalara kendileri inanıyor mu? Ben onu çok merak ediyorum. Kimin cennete, kimin cehenneme gideceğini Allah bilir. İnsanlar bilemez. Bu konuşmalar boş." şeklinde konuştu.

Selma Duru da, siyasi fetvalara katılmayanlardan birisi. Herhangi bir partiye oy vermenin günah veya sevap olacağına insanların karar veremeyeveğini vurgulayan Duru, "Dini siyasete alet ederek insanları etki altına almaya çalışıyorlar." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious