Din eğitimi, geçiştirilemez

  • Giriş : 26.07.2006 / 00:00:00

Diyanet Sen Genel Başkanı Ahmet Yıldız, YÖK’ten din eğitim vermesini beklemediklerini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Gençlerin, misyonerlik ve satanizm gibi sapık ideolojilerin hedef kitlesi olduğuna dikkat çeken Yıldız, "Çocukları sapık ideolojilerin tesirinden kurtaracak yine gülcü bir din eğitimidir" diye konuştu.

Memur Sen’e bağlı Diyanet Sen Genel Başkanı Ahmet Yıldız, yaptığı açıklamada, eğitim fakültelerine bağlanan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği programlarının değişitirilmesini değerlendirdi. Yıldız, ’sırf YÖK yaptı diye karşı çıkma anlayışında olmadıklarını’ belirterek, "YÖK’ten din eğitimi vermesi beklentisinde değiliz zaten. Okullarda verilen de din eğitimi değil, din kültürü dersi" şeklinde konuştu.

Yıldız, yeni programda, psikoloji-sosyoloji-müzik gibi derslere de yer verilmesini olumlu karşıladıklarını; hadis, tefsir ve kelam derslerinin adlarının değiştirilmesinde ise sakınca görmediklerini ifade etti. Din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerinin çok iyi eğitim almış olması gerektiğini vurgulayan Yıldız, "Öğretmen, ilkokul ya da lise öğrencilerine ders anlatıyor diye, sadece bu seviyede bir bilgiye sahip olması da düşünülemez. Yani, çocuğa bu kadar bilgi yeter, öğretmen de bu kadar bilsin düşüncesi yanlış. Öğretmen Arapçayı çok iyi bilmeli ki, Kur’an-ı Kerimi Türkçe mealinden değil, orijinalinden okuduğunda da anlayabilsin" dedi.

Özellikle gençlerin, misyonerlik, satanizm gibi sapık ideolojilerin hedef kitlesi haline geldiğine dikkat çeken Yıldız, "O çocukları sapık ideolojilerin tesirinden kurtaracak yine güçlü bir din eğitimidir. Çocukların din konusunda bir kültürü olsun, diyerek bu eğitimi geçiştirmek doğru değil" uyarısında bulundu.

Yıldız, ders programının eğitim uzmanları ve ilahiyatçılarla masaya yatırılması gerektiğini söyledi.

Öte yandan Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recai Doğan, öğretmen yetiştiren eğitim fakültelerinde ders programının yüzde 50’sinin alan, yüzde 20’sinin genel kültür, yüzde 30’unun ise öğretmenlik derslerinden oluştuğuna dikkat çekerek, "Benim incelediğim kadarıyla, YÖK bu yüzdelik dilimleri gözönünde bulundurmuş" diye konuştu.

Doğan, öğretmenlerin kendi alanları ile ilgili temel mantığa sahip olmaları gerektiğine işaret ederek, "Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeninin yeteri kadar Arapça bilgisine de sahip olması gerekir. Öğretmen, Kur’an-ı Türçe mealinden değil, Arapçasından okuduğunda anlamalıdır" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious