"Dinar bir hazine üzerinde oturuyor"

  • Giriş : 15.07.2008 / 22:19:00

Afyonkarahisar'ın Dinar ilçesinde başlatılan Kelainai-Apameia Kibotos ve çevresinde başlatılan kazı çalışmalarını yerinde inceleyen Vali Haluk İmga, ''Dinar bir hazine sandığının üzerinde oturuyor'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dinar Kaymakamlığı tarafından düzenlenen kazı çalışmaları bilgilendirme toplantısına da katılan Vali İmga, Afyonkarahisar Müze Müdürü Mevlüt Üyümez'den yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Türkiye'nin dünyada en fazla kültür katmanına sahip olan bir ülke olduğuna işaret eden Vali İmga, şunları söyledi:

"Bu kültür katmanının sayısının 14 olduğu ifade ediliyor. Bunu dünyada izleyen ikinci ülke İtalya. İtalya'da 5 uygarlık katmanı var. Aradaki fark Türkiye'nin bu anlamda ne kadar zengin olduğunu ortaya koyuyor. Dinar bugün ve geçmişte de önemli bir kavşak noktasında. Tarih içinde çok önemli bir kavşak noktasındaydı.

Burada Apameia, Kelanaia, Kibotos gibi kentler şekillendi. Kibotos kaynaklarda okuduğumuz gibi çok değerli Latife Hanımın ifadesiyle hazine sandığı demek. Gerçekten şu anda Dinar ilçemiz bir hazine sandığı üzerinde oturuyor.

Bu tarih hazinesi özellikle bölgemiz Afyonkarahisar olarak çok değerli arkeolojik kalıntılara sahip. Biz çok zengin kültür varlıklarına sahibiz. Bunların imkanlar ölçüsünde ortaya çıkarılması gerekiyor."

Kazı çalışmaları sırasında ve sonrasında vatandaşlara da büyük görevler düştüğünü belirten Vali İmga, yağma ve tarihi eserlerin kaçırılmasına karşı duyarlı bulunulmasını istedi.

Vali İmga, şöyle devam etti:

"Tarihsel bir yağma ile karşı karşıyız. Maalesef definecilik adı altında pek çok yerde geçmişin mirası hovardaca harcanıyor. Örneğin Frig vadisi bizim için çok önem arz ediyor. Ama burada kaya bloklarında dahi define arayanlara rastlanmıştır.

Unutmayalım ki bugün üzerinde olduğumuz tarihsel, kültürel varlıklar bize geçmişteki yaşayan insanların mirasıdır. Biz bu mirası kendi uygarlığımızın örneklerini de katarak kendi kuşaklarımıza aktarmayla yükümlüyüz."

Kaçı çalışmalarına katılan Alexey Dovgalev ise kazı çalışmaları ve çıkarılan eserler hakkında slayt gösterisi eşliğinde bilgiler verdi.

Kaçak kazı çalışmalarının bir an önce durdurulmasını isteyen Dovgalev, kaçak kazıların doktor olmayan bir kişinin hastayı ameliyat yapmasına benzetti.

Kazı çalışmalarının ardından Dinar'ın tarihinin ortaya çıkacağını belirten Dovgalev, "Biz kendimiz için hazine aramıyoruz. Burada bulunan eserler yine Dinar'da kalacak. Yapılacak güzel bir müze ile Dünyanın gözü Dinar'ın üzerinde olacaktır. Biz hazine değil Dinar için bir tarihin araştırmasını yapıyoruz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*