Dinçer: İşten çıkarılanlar kayıt dışı olanlar

Dinçer: İşten çıkarılanlar kayıt dışı olanlar.14748
  • Giriş : 07.07.2009 / 17:20:00

Bakan Dinçer, ''İşsiz sayısının artması ve kayıt dışı istihdam oranının düşmesi; işten çıkarılanların büyük çoğunluğunu, kayıt dışı çalışanların oluşturduğu şeklinde değerlendirilmektedir'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Temmuz 2008'den itibaren sigortalı sayısındaki değişimin, önceki yıllarla kıyaslandığında beklenen seviyenin altında kaldığını belirterek, ''İşsiz sayısının artması ve kayıt dışı istihdam oranının düşmesi; işten çıkarılanların büyük çoğunluğunu, kayıt dışı çalışanların oluşturduğu şeklinde değerlendirilmektedir'' dedi.

Dinçer, CHP Gaziantep Milletvekili Akif Ekici'nin soru önergesine verdiği yazılı yanıtta, yaşanan ekonomik krizin, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) bütçesi açısından öncelikli etkisini, istihdam ve ekonomik büyüme alanında gösterdiğini ifade etti.

SGK'nın Mart 2009 verilerine göre, bu ayda toplam iş yeri sayısının, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,3 artış göstererek 1 milyon 147 bin 158'e ulaştığını belirten Dinçer, ancak zorunlu sigortalı sayısının yüzde 3,4 düşüşle 8 milyon 410 bin 234 olduğunu bildirdi.

Dinçer, 2005-2009 yılı Mart ayı verileri incelendiğinde, zorunlu sigortalı sayısındaki bir önceki aya göre değişimin, yeni kanunun yürürlüğe giriş dönemleri hariç, diğer dönemlerde benzer seyir gösterdiğine işaret etti.

Dinçer, Temmuz 2008'den itibaren sigortalı sayısındaki değişimin, önceki yıllarla karşılaştırıldığında beklenen seviyenin altında kaldığını vurguladı.

Genç, kadın ve özürlü istihdamının teşviki, 5 puan prim indirimi teşviki, kısa çalışma ödeneğinin miktar ve süresinin artırılması gibi önlemlerin, sigortalı sayısı açısından krizin olumsuz etkisini azalttığına dikkati çeken Dinçer, şunları kaydetti:

''İşsiz sayısının artması ve kayıt dışı istihdam oranının düşmesi, işten çıkarılanların büyük çoğunluğunu halihazırda kayıt dışı olarak çalışanların oluşturduğu şeklinde değerlendirilmektedir.

SGK'nın giderlerinin azaltılması için çoğunluğu emekli ve işçilere ait olan sağlık harcamalarında kesintiye gidileceği iddiaları doğru değildir. Aksine Sağlık Uygulama Tebliği incelendiğinde, teminat paketlerinin ihtiyaç duyulan tüm tedavileri kapsayacak şekilde düzenlendiği görülecektir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*