Dindar cumhur seçeceğiz

  • Giriş : 16.04.2007 / 00:00:00

TBMM Başkanı Bülent Arınç: Dindar cumhur seçeceğiz

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın vefatının 14. yıldönümü nedeniyle Kocatepe Camii’nde dün mevlit okutuldu. Mevlit için camiye gelen TBMM Başkanı Bülent Arınç, sloganlarla karşılandı.

Arınç, mevlidin ardından Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği’nin TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde düzenlediği ’Ekonomi ve Demokrasi Onur Ödülleri’ törenine katıldı. ’Demokrasi Ödülü’nü alan Arınç, yaptığı konuşmada, Özal’ın cenaze töreninde açılan bir pankarta atıfta bulunarak, yeni cumhurbaşkanı seçilecek kişinin taşıdığı üç kriteri, "sivil, dindar ve demokrat" olarak sıraladı. Arınç, Cumhurbaşkanı Sezer’in, ’rejim tehdit altında’ sözlerini de insafsız ve acı olarak değerlendirdi.

MECLİS GÜNDEMİNE TAŞINDI

CHP Antalya Milletvekili Feridun Baloğlu, TBMM Başkanı Bülent Arınç’ın, "Meclisimizin sivil, dindar ve demokrat bir cumhurbaşkanı seçecek olmasına yine itiraz ediliyor" sözlerini soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı.

Baloğlu, TBMM Başkanlığına sunduğu önergede, Arınç’ın, "Meclisimizin sivil, dindar ve demokrat bir cumhurbaşkanı seçecek olmasına yine itiraz ediliyor" ve "Kimse bizim cesaretimizi sınamaya kalkmasın" yönünde sözler sarf ettiğini belirtti.

CHP’li Baloğlu, Arınç’ın yanıtlaması istemiyle verdiği önergede şunları kaydetti:

"Türkiye Cumhuriyeti’nin geçmişinde görev almış 10 cumhurbaşkanımız içinde bu tanımlamaya uygun olmayan cumhurbaşkanları olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Bu tanımlamanızın Anayasanın hangi hükümlerine dayalı bir tanımlama olduğunu, hukukçu bir TBMM Başkanı olarak kamuoyuna açıklar mısınız?

Türkiye tarihinde sivil kimlik taşımayan cumhurbaşkanları görev yapmış mıdır? TBMM Başkanı olarak sivil kavramınızın ölçütleri ve kapsamı nedir?"

ARINǒIN "HANGİ SEZER?" SÖZLERİ

CHP’li Baloğlu, başka bir soru önergesinde de Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in açıklamalarına ilişkin değerlendirmeleri soran gazetecilere TBMM Başkanı Arınç’ın "Hangi Sezer?", aynı gazetecinin "Cumhurbaşkanı Sezer" sözüne karşılık da "İki tane var da onun için soruyorum" dediğini kaydetti:

Bu ifadelerin devlet yönetiminde bulunan kişiler arasında uyulması gereken saygı kuralları açısından uygun olup olmadığını öğrenmek isteyen Baloğlu, Arınç’a "Sayın Sezer’e yönelik karşıtlığınızı TBMM Başkanı sıfatıyla açıkça ifade etme hakkını nereden ve hangi yasal dayanaktan alıyorsunuz?" sorusunu yöneltti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious