Dindar cumhurbaşkanı istemiyorlar

  • Giriş : 16.04.2007 / 00:00:00

TBMM Başkanı Bülent Arınç, meclisin, sivil, dindar ve demokrat bir cumhurbaşkanı seçmesine Turgut Özal zamanında olduğu gibi bugün de engel olunmaya çalışıldığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği tarafından TBMM’nin manevi şahsiyetine verilen Turgut Özal Demokrasi Ödülü’nü törenle alan Arınç, "Birileri 'rejim hiç bu kadar tehdit altında olmamıştı' diyor. Bu ne kadar insaftan yoksun bir düşüncedir. Gerçek şudur; rejimimiz tehlikede değildir. Statükocuların güçlerinin tehlikede olduğu ise mutlaktır" diye konuştu. Ödül töreninde zaman zaman duygulanarak gözyaşlarını tutamayan Arınç, "Cumartesi mitingine katılanları kutluyorum. Biz, düşüncesini, inancını, anlatan insanlara saygı duyarız. Mesaj alınmıştır” dedi.

BiZiM DERDiMiZ MAKAM DEGiL

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, makam ve mevkinin gelip geçici olduğunu belirterek, ''Başbakan olsan ne yazar Cumhurbaşkanı olsan ne yazar'' dedi. Erdoğan, Almanya'da gurbetçilere yaptığı konuşmada şunları söyledi: ''Bizim değerlerimizde öldüğünde seni koyacakları yer, 2 metre küp yer. En fazla yeri ben alırım ha... 1.85 boya sahibim. Ve getirip musalla taşına koydukları zaman 'er kişi niyetine' diyecekler. Başbakan niyetine demeyecekler ki Cumhurbaşkanı niyetine demeyecekler ki. Baki kalan bu kubbede hoş bir sada imiş.'' Bu arada Erdoğan, salı günü Mehmet Ağar ve Erkan Mumcu ile görüşecek.

KÖŞK iÇiN SÜREÇ BAŞLADI

Türkiye'nin 11. cumhurbaşkanının seçimi için aday belirleme süreci bugün resmen başlıyor. 25 Nisan saat 24.00'e kadar aday gösterilebilecek. Anayasa'ya göre 40 yaşını doldurmuş, yükseköğr etim yapmış her vatandaş cumhurbaşkanlığına aday olabiliyor. 26 Nisan'da başlayacak seçim süreci 16 Mayıs'ta tamamlanacak. Seçilen yeni cumhurbaşkanı, Meclis'te yemin ettikten sonra 26 Mayıs'ta görevi devralacak. Meclis’teki seçim turları en az üç tam gün arayla yapılacak. Cumhurbaşkanı, milletvekillerinin gizli oyuyla seçilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious