'Dini bahane ederek içişlerimize karışma'

  • Giriş : 07.05.2006 / 00:00:00

Çin, atadığı iki piskoposu eleştiren Vatikan'a sert tepki gösterdi ve Vatikan'ın ileri sürdüğü iddiaların temelsiz olduğunu bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bakanlık Sözcüsü Liu Jianchao (Liu Ciençav), bugün yaptığı açıklamada Vatikan'ın konu ile ilgili eleştirilerinden üzüntü duyduklarını dile getirdi.

Çarşamba günü Vatikan'ın sözcüsü Joaquin Navarro-Valls, Çin'in kendilerinin izni olmadan Çin'deki Katolik kiliselere iki piskopos atamasını eleştirmişti.

Sözcü Liu, Çin'in Vatikan ile ilişkilerini ''tutarlı ve açık'' prensiplerle sürdüreceğini belirtti. ''Vatikan, Tayvan ile olan sözde diplomatik ilişkilerini sonlandırmalıdır.''diyen Liu, Vatikan'ın, din işlerini bahane ederek Çin'in içişlerine karışmaması gerektiğini vurguladı. Liu, Çin'in Vatikan ile yapıcı diyalog kurmak istediğini ve ikili ilişkilerin ilerletilmesinden yana olduklarını ifade etti.

Vatikan'ın sözcüsü Joaquin Navarro-Valls, Papa'nın Çin tarafından yapılan söz konusu atamadan dolayı çok üzgün olduğunu ve bunun kilisenin birliğine derin yara verdiğini vurgulamıştı. Sözcü ayrıca Çin'in kendi kontrolündeki kiliseler tarafından yapılan bu atamayla dini özgürlüklerde ciddi bir ihlal ile karşı karşıya olduklarını ifade etti.

Çin, ise Çin Devlet Konseyi kontrolündeki kiliseler tarafından yapılan atamayı savunarak, bu atamaların kiliselerin çoğunluğunun takdirini karşıladığını belirtmişti. Bakanlık ayrıca Papa'nın yaptığı atama protestosunun da bir anlam ifade etmediğini bildirmişti.

Vatikan kısa süre önce Çin'in bağımsızlık istediği eyaleti Tayvan'da bulunan elçiliğini bu ülkenin isteği üzerine kapatacağını açıklamıştı. Vatikan Dışişleri Bakanlığı Çin ile yeniden resmi ilişkilerin kurulabileceği ve bunun için zamanın geldiğini bildirmişti.

Çin, geçen Çarşamba günü ülkenin orta kesimindeki Anhui'de, bölge kilisesine Liu Xinhong, güneydeki Yunnan eyaletindeki bir kiliseye de Pazar günü Ma Yinglin adlı piskoposları atamıştı. Çin'deki devlet kontrollü kiliseleri tanımayan Vatikan'a bağlı Katolikler, Çin'in büyük baskısına hatta bazılarının ceza alıp çalışma kamplarına gönderildiklerini ileri sürüyor.

Çin ile Vatikan arasındaki ilişkiler, Çin Komünist Partisi'nin 1949 yılında iktidara gelmesinden sonra 1951'de kesilmişti. Çin'de sayılarının 10 milyondan fazla olduğu tahmin edilen Katolikler, Vatikan'a bağlı ''yeraltı kiliseleri'' ile devletin denetimindeki kiliseler arasında bölünmüş durumda. Devlet yönetimindeki kiliseler, Papa'ya ruhani lider olarak saygı gösteriyor, ancak Papa'nın denetimde etkisinin olmasını reddediyor.

Çin, Katoliklere ancak hükümetin izin verdiği yerlerde ibadet yapmalarına müsaade ediyor. Ancak Katolik Hıristiyanlar ibadetlerini Çin'in '' yeraltındaki kiliseler'' dediği yerlerde de yapınca Pekin yönetimi tarafından buralarda ibadet yapanlar kanunsuz iş yaptıkları gerekçesiyle sık sık tutuklanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious