'Dini Bayramlar aynı gün kutlansın'

'Dini Bayramlar aynı gün kutlansın'.17123
  • Giriş : 13.05.2009 / 14:52:00

Kırgızistan Müslümanları Dini İdare Başkanı Murat Ali Hacıcumanov, İslam şurasında yaptığı konuşmada tüm Müslümanların dini bayramları aynı günde kutlaması gerektiğini savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Kırgızistan Müslümanları Dini İdare Başkanı Murat Ali Hacıcumanov, İslam şurasında yaptığı konuşmada tüm Müslümanların dini bayramları aynı günde kutlaması gerektiğini belirterek, "Bu konuda sayın Bardakoğlu, Arap ülkeleri ile Avrasya İslam şurası arasında bir köprü vazifesi görmeli. Suudi Arabistanlı yetkililerle bu konu görüşülerek yarı günlerde bayram son bulmalı" dedi. Şurada yapılan oylamada teklif tüm üyelerce kabul edildi.

7. Avrasya İslam Şurası'nın 2. günündeki ilk oturumu, Rusya Federasyonu Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynuddin başkanlığında gerçekleştirildi.

Pşihaçev: Bilim adamlarının çoğu Osmanlı zamanında eğitim almıştı

İslam Şurası İcra Kurulu seçimi ile başlayan oturumda ilk olarak Kabardey Balkarya Müslümanları Dini idaresi başkanı Anas Pşihaçev söz aldı.

Ülkelerinin uzun yıllar kominizmin baskısı altında kaldığını belirten Pşihaçev, "İslam, bizim ülkemize ve bir çok kuzey Kafkasya ülkesine Osmanlı imparatorluğu ile gelmiştir. Bizim Türk kardeşlerimiz bize İslam'ı getirdiler. Bilim adamlarımızın çoğu Osmanlı zamanında eğitim almıştı. Eğitim kurumları vardı camiler vardı. Sonra koministler geldi ve tüm bizim din adamlarımızın etkinliği yok edildi. Sadece bir gecede beş binden fazla imam katledildi. Sovyetler yıkılınca gördük ki ilahiyatçılarımız yok, ilim adamları yok. 1990'lı yılların başında bir çok gencimiz yurt dışına gitti ve buralarda eğitim aldı. Yaklaşık olarak 10 sene zarfından bu boşluk bugün doldurulmuştur. Bugün ülkemize bakarsanız genel olarak ilim adamlarımızın hepsi gençtir. En büyüğü 40 yaşındadır ve bu son derece sevindirici bir şeydir. Ülkemizde İslam'ın yeniden hayat bulduğunu görüyoruz" dedi.

Bölgede kendini bilmeyen ve dini bilmeyen bazı Müslümanların radikalizme yöneldiğini savunan Pşihaçev, "Bu konuda İslam eğitimi büyük rol oynamaktadır. Artık Rusya federasyonu devleti de bunu anlamıştır. Anlamıştır ki İslam eğitimini geliştirmeden bu kötülükle savaşmak çok zorduk. Süreç doğru yönde ilerlemektedir ülkemizde" diye konuştu.

Raev: Yarım bilgi en tehlikeli bilgidir

Ufa İslam Üniversitesi Rektörü Rinat Raev ise İslam eğitiminde doğru bilgiye ulaşmanın önemine değinerek, "Şu an dünyada değişik akımlar vardı. Peygamberimiz de bizi bu konuda uyarmıştır. Yarım bilgi en tehlikeli bilgidir. Bütün bu fikirlerden istifade ederek biz üst eğitimin stratejisini hazırlıyoruz. Öğrencilerimizi doğru şekilde hazırlanması önemli. Kötü şekilde hazırlanmış, dil bilmeyen, din bilmeyen, bilm ve teknolojiden uzak, toplusmsal gelişmelerden haberdar olmayan imam topluma da yararlı olamaz.

Bilgileri filitreden geçirerek doğru şekilde ulaştırılmasında üniversitelerin büyük önemi vardır" şeklinde konuştu.
Estonya Müslümanları Müftüsü İldar Muhammedsin de İslam'dan yanlış bilgilerin bertaraf edilmesi gerektiğini vurgulayarak, bazı İslam karşıtlarının yanlış bilgilerle gençleri etkilemeye çalışmalarının önüne geçilmesi gerektiğini kaydetti.

Kutlu: Aklın kullanılması şart

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Sönmez Kutlu ise konuşmasında dini bilginin yenilenmesi önündeki zorluklardan bahsederek, bu zorlukların aşılabilmesi için dini bilginin üretilmesinde akılın kullanılmasının zorunluluğunu vurguladı.

Dünyada mezhep çatışmalarından bir çok müslümanın hayatını kaybettiğine dikkat çeken Batı Trakya İskeçe Müftüsü Ahmet Mete ise şunları söyledi: "Sünni ve Şii çatışması bilindiği gibi Irak'da da ölümlerle sonuçlandı. Aynı buna benzer olayların Balkanlar ya da Kafkaslarda da meshepler çatışması altında çıkmasında endişe ediyorum. Bu hususta çalışmalar yapılmasını öneriyorum. Kafkasya'da, Balkanlarda ya da meslek çatışması yaşana yerlerde ortaya yol bulma ve kardeşliği bulma hususunda çalışmaların hızlanmasını istirham ediyorum"

Kosova İslam Birliği Başkanı Naim Ternava ise dünya halkları arasında ilişki kurma ihtiyacı bulunduğunun altını çizerek, "Bizden önceki bilim adamlarımızın da vurguladığı gibi insanların bir arada ve yardımlaşarak yaşaması gerekiyor. Yeni başladığımız bu çağda biz de yeni adımlar atacağız ve halklar arasında din ve ırk ayrımı gözetmeksizin barış köprülerini oluşturacağız. Bu bağlamda da dinler arası diyalogun önemi büyük" şeklinde konuştu.
Toplantıda söz alan Çeçenistan Müftüsü Sultan Mirzayev de Sovyetler Birliği döneminde bölgedeki Müslümanların çok büyük baskı altında bulunduğunu hatırlatarak, "Bir çok insan hayatını kaybetmiştir ve bununla birlikte İslam ilmi de çok şey kaybetmiştir. Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra bazı kolaylıklar ve serbestlikler verilmiştir. Şimdi Çeçenistan'da İslam gerçekten canlanmaktadır. İslam radikalizmi diyorlar. Fakat diğer dinlerde teröristler İslam'dan daha fazla vardır. Buna karşı da savaşmalıyız biz . Sorunlarımıza karşı birlikte savaşmalıyız" diye konuştu.

Hacıcumanov: Bayramlar aynı günde kutlanmalı

Kırgıziktan'da İslam adına yaşanan gelişmeleri anlat Kırgızistan Müslümanları Dini İdare Başkanı Murat Ali Hacıcumanov, konuşması sırasında ilginç bir öneride bulundu.

Bazı Radikal grupların Avrasya Müslümanlarını dini bayramlarını aynı günde kutlayamadığı nedeniyle eleştirdiğine dikkat çeken Hacıcumanov, "Müslümanlar olarak Ramazan ve Kurban bayramlarını aynı günde kutlamalıyız. Bazı ülkelerde bir gün önce bazısında bir gün sonra kutlanması durumunu sona erdirmeliyiz. İslam şurasında bunu değerlendirip aynı günde kutsal bayramlarımızın kutlanmasını sağlamalıyız. Türkiye büyük bir devlet ve bu konuda da öncülük edeceğine eminim. Sayın Bardakoğlu'nun arap ülkeleri ile Avrasya İslam Şurası arasında bir köprü vazifesi görmesini teklif ediyorum. Hacılarımız arafa çıktıklarında biz daha bayramı kutlamıyor oluyoruz bu konuda mutlaka bir çözüm bulunmalıdır" dedi.

Hacıcumanov'un konuşması ardından oturumu yöneten Ravil Gaynuddin de Avrupa İslam Konseyi tarafından tüm üye ülkere gönderilen takvime uymayı teklif ederek, önerisini oylamaya açtı. Yapılan oylama sonucunda Avrasya İslam Şurası'nın Müslümanları kutsal bayramlarını aynı günde kutlaması için girişimde bulunulması için karar çıktı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*