Din'i bölücülüğe alet ediyorlar

Din'i bölücülüğe alet ediyorlar.11118
  • Giriş : 29.02.2008 / 08:32:00

Bardakoğlu, İslam'da reforma çalışması haberlerine tepki gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İslam'da reforma kimse cüret edemez

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, Avrupa'daki bazı gazetelerde, 'İslam'da reform çalışması yapılıyor' yönündeki haberlere tepki gösterdi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, Avrupa'daki bazı gazetelerde yer alan "Türkiye, İslam'da reform yapmak amacıyla hadisleri ayıklıyor" şeklindeki haberlere tepki gösterdi.

Hiçbir Müslüman'ın hadisleri ayıklama gibi bir cüreti olamayacağını belirten Bardakoğlu, "Dindar bir kimsenin İslam dininde reform yapma gibi bir çağrısı ve fikri olamaz. Bu ne reformdur ne de siyasetle ilişkili bir şeydir.'' dedi. İlahiyat fakültesi öğretim üyelerinin yürüttüğü çalışmanın, "Peygamber Efendimiz'in hadislerini 21. yüzyılda yaşayan biz Müslümanlar nasıl anlamalıyız?" anlayışına dayandığını vurgulan Bardakoğlu, bu konunun iyice araştırlmadan, alelacele haber yapıldığına işaret etti. Tamamen ilmî usullere göre yapılan akademik çalışmanın, 'mevcut siyasî iktidarın yeni atılımlarının bir parçası' olarak nitelenmesini de eleştirdi.

Suudi Arabistan'a hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını cevaplayan Ali Bardakoğlu, Diyanet'in siyasetten bağımsız olarak faaliyet gösterdiğini vurguladı. Yürütülen çalışma hakkında şu bilgileri verdi: "Çalışmamızda Peygamber Efendimiz'in hadislerini 21. yüzyılda yaşayan biz Müslümanlar nasıl anlamalıyız? O hadisler bize ne diyor? Bizim günlük hayatımıza, ticari ilişkilerimize, aile hayatımıza, ibadetlerimize, duamıza, gönül dünyamıza ne getiriyor? Daha doğrusu bu Peygamber Efendimiz'in hadislerini anlama çabasıdır. Elbette Müslümanların hem Kur'an'ı anlamaya hem de dinimizin ikinci temel bilgi kaynağı olan Peygamber Efendimiz'in hadislerini anlamaya ihtiyacı var.''

Diyanet'in daha önce 5 ciltlik Kur'an tefsiri hazırladığını hatırlatan Bardakoğlu, şimdi de hadislerden oluşan 5-6 ciltlik kitap çalışması yaptıklarını bildirdi. Bardakoğlu'nun verdiği bilgiye göre kitaplarda, hadisler etrafında yapılan yorumlar, hadislerin ne anlama geldiği ve bugün nasıl anlaşılması gerektiği anlatılacak. Kitaplar hadis profesör ve doçentlerinden oluşan 40 kişilik bir ekip tarafından hazırlanacak. Avrupa'daki bazı gazetelerde yer alan haberleri de değerlendiren Başkan Bardakoğlu, şöyle konuştu: "Batılılar biraz acele ediyor. Kendi akıllarından geçenleri ifade ediyorlar. Müslümanlığı da Hıristiyanlık üzerinden anlamaya ve tanıtmaya çalışıyorlar. Bu doğru bir yaklaşım değildir. Müslüman'ın görevi Kur'an'ı ve sünneti anlama, ondan çıkardığı anlamları, yorumları hayatına yansıtmadır."

Kur'an'ı bölücülüğe alet ediyorlar

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'taki PKK kamplarına yönelik kara harekâtını protesto etmek amacıyla DTP'nin Diyarbakır'da düzenlenen mitingde elinde Kur'an-ı Kerim'le kürsüye çıkarak harekât aleyhine konuşma yapan 'Melle' lakaplı kişiye de tepki gösterdi. Bardakoğlu, tepkisini şu sözlerle dile getirdi: "Kendisini din görevlisi gibi tanıtan; Diyanet İşleri Başkanlığı ile hiçbir ilgisi olmayan, halkın kendi arasında itibar ettiği kendini bilmez şahıslar kötü amaçlarına, terörist ve bölücü emellerine, İslam'ın ve Kur'an'ın yüce değerlerini alet edebilirler. Ama milletimizin ve Müslümanların ortak sağduyusu bu tür oyunlara, yanlışlara hep karşı duracaktır. Anarşinin, terörün aracı olarak Kur'an ayetlerinin, İslam'ın kullanılmasını İslam'a yapılmış en büyük saygısızlık olarak görüyorum." Bütün şehitlere Allah'tan mağfiret dileyen Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, "Ordumuza ve bütün milletimize yüce Rabb'imin yardımlarını diliyorum. Bölücü terör örgütü hiçbir zaman sonuca ulaşamayacaktır." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious