Dini liderler Moskova'da!

  • Giriş : 05.07.2006 / 00:00:00

Rusya'nın St. Petersburg kentinde gerçekleşecek G-8 zirvesi öncesi, dünya liderlerine mesaj iletmek amacı ile dini liderler başkent Moskova'da bir araya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye'yi temsilen Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Mehmet Görmez zirvede yer aldı. Cihan Haber Ajansı'na ( Cihan) konuşan Görmez, farklı zamanlarda bir araya gelen din adamlarının seslerini dünyayı yönetenlere duyuramamalarının böyle bir zirvenin yapılmasını sağladığını söyledi.

Tüm dinler barış ve kardeşlikten söz etse de, hak ihlalleri devam ediyor, kan ve gözyaşı çoğalmaya devam ediyor. Rusya Müftülüğü ve Ortodoks kilisesinin girişimi ile zirvenin yapılabildiğini belirten Görmez, " 'Dünyanın sorunlarına çözüm aranırken dinin mesajlarına kulak verilsin. Olup bitenlerin sorumlusu din değildir. Sorumlu dinmiş gibi hareket ediliyor. Yaratıcının insanlığa getirdiği mesajı yok sayarak bu sorunları çözemezsiniz.' demek istiyoruz." dedi.

BM'DE TÜM DİNLERİN TEMSİL EDİLDİĞİ BİR ÜST MECLİS OLUŞTURULACAK

Dini liderler zirvesine en üst düzeyde önem veren Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de zirveye katıldı. Putin konuşmasında Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Kofi Annan'ın mesajında ifade edilen BM çatısı altında Türkiye ve İspanya'nın öncülüğünde kurulmaya çalışılan Medeniyetler Buluşması düşüncesinin geliştirilmesini istedi. Tüm dinlerin temsil edildiği BM'de bir üst meclis oluşturulması önerisini de dünya liderlerinin desteklemesi gerektiğini belirtti.

Forumda terörizm ve aşırı uçlarla mücadele de önemli gündem maddeleri arasında yer aldı. Ahlaki değerlerin geliştirilmesi, diğer dinlere saygı, insan hakları, ekolojik dengenin korunması ve açlıkla mücadele gibi konularda katılımcıların sundukları tebliğler de yer aldı.

G8 LİDERLERİNE MESAJ VAR

Rusya Ortodoks Kilisesi'nden Metropolitan Kiril, basına verdiği mesajda dinlerin sesini yükselme zamanı geldiğini ifade ederek, ahlaki değerlerden yoksun olan insanlara kanunların her zaman engelleyici bir etkisi olmayacağını ifade etti. Zirvenin G-8 öncesi gerçekleştirilmesinin sebebini politikacılara dini duyguları taşıyabilmek olarak açıklayan Kiril, "Bütün dünya inançları dünyayı daha iyi yaşanabilir kılmak için birlikte çalışma inisiyatifi geliştirecek." dedi. Rusya Yahudi Cemaati'nin lideri Rabbi Valery Engel de zirve ile ilgili açıklamasında, tüm dinler medeniyetler savaşından kaçınmanın yollarını bulmaya çalışacak dedi. Rusya Müftülüğü Konseyi'nden Haris Saubyanov da açıklamasında terörle mücadelede ortak çalışma gerçekleştirilmesini ve her dini liderin de kendi din mensuplarına bunu en iyi şekilde anlatmasını istedi.

Zirve sonunda dini liderler, terörizm, etnik çatışmalar ve yabancı düşmanlığı ile ilgili ortak deklarasyon imzalayacak. Foruma davet edilen Papa Benedict XVI ve Dalai Lama özel nedenleri dolayısı ile zirveye katılamadılar.

KAVGANIN OLMADIĞI DÜNYAYI BİRLİKTE KURALIM

Rusya Federasyonu Müftüler Konsey Başkanı Ravil Gaynuddinov, Cihan Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada dini liderlerin birlikte hareket etmeleri durumunda dünya barışına büyük katkı sağlayabileceklerini belirtti. Kofi Annan'ın açıklamalarına atıfta bulunan Başmüftü, "Medeniyetler çatışmasına karşı değil miyiz? Farklı kültürlerin, ırkların ve dinlerin işbirliği içerisinde kardeşçe yaşamasını istiyor muyuz? Evet, bizler din adamları olarak toplandık, hepimizin inandığı bir doğru var. O da kavganın olmadığı bir dünyayı hep birlikte kurmak." dedi.

İnsanın en kutsal varlık olduğuna değinen Gaynuddin, hiçbir sebep insan kanının dökülmesini haklı gösteremez ifadelerine yer verdi. Baş müftü kavgaların sebebini insanların sadece maddi olarak bakmalarına bağladı ve "İnsanların manevi yönlerini, ahlaki ve dini yönlerini kuvvetlendirmeliyiz. Bunun yöntemlerini birlikte keşfederek sevgi ve barıştan oluşan bir dünya kurmalıyız." açıklamasında bulundu. Zirvenin ana hedeflerinden birinin de G-8 öncesi oluşturulacak bir insiyatifin dünya liderlerine ulaştırma çabası olarak belirtti.

POLİTİKACILAR KENDİ EMELLERİNE MEDENİYETLERİ ALET EDİYOR

Bütün dinlerin kardeşlik ve barış öngördüğünü hatırlatan Gaynüddin, "Dinler aralarında çatışmıyorlar. Politikacılar kendi emellerine medeniyetleri kullanarak ulaşmak istiyorlar." dedi. Din adamlarının çok az bir araya geldiğinden yakınan Başmüftü, toplumların bu konuya önem vererek 21. yüzyılı hep birlikte medeniyetler arası işbirliği ve barışın sağlandığı bir çağ yapmalıyız dedi.

Türkiye Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Mehmet Görmez de yaptığı açıklamada dini liderlerin toplantısına siyasetin alet edilmesinden rahatsızlığını dile getirdi. Görmez bir kısım din adamlarının konuşmalarında kendi liderlerinden övgüyle söz etmelerini eleştirerek, "Biz tüm din adamları olarak vahye dayanan kaynaklarımızla, manevi bir ortamda bir araya gelebilmeliyiz. Hedeften sapmadan temiz düşüncelerle bunu yapabilmeliyiz. dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious