Dinî liderlerin küresel ısınma hamleleri

Dinî liderlerin küresel ısınma hamleleri.14685
  • Giriş : 29.11.2008 / 00:30:00
  • Güncelleme : 29.11.2008 / 00:08:06

Dini liderler, küresel ısınmaya karşı İsveç'in Uppsala şehrinde bir araya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İsveç kilisesinin ve İsveç başpiskoposunun organizesiyle gerçekleşen bu büyük ve sıradışı toplantı, başkent Stockholm'e 200 kilometre uzaklıkta bulunan Uppsala'da gerçekleştirilirken, toplantı mekânı olan kilisenin hizmet binalarından birisi seçildi.

Toplantılar yarın sona erecek.

Toplantıya Hristiyanlığın değişik mezheplerin temsilcileri yanı sıra Müslümanlar, Yahudiler, Budist ve Hinduların temsilcileri de katıldı.

İsveç'ten İslam Konseyinden katılanlar da oldu.

Toplantıya İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu'nun da gelmesi beklenirken, son anda programının iptal olduğu öğrenildi.

Türkiye'den de bazı din ve fikir adamlarının bu toplantıya katılanların olduğu kaydedildi.

Toplantı katılımcıları arasında din temsilcilerinin yanı sıra, fikir ve düşünce adamları da yer aldı.

Amerika'dan ve İngiltere'den katılan temsilcilerin sayısında yoğunluk dikkat çekti.

İsveçli Müslümanlar adına toplantıya İslam Federasyonu'ndan da temsilciler iştirak ederken, İsveç parlamentosundaki Türk asıllı milletvekili Çevre Partili Mehmet Kaplan'ın da toplantıda yer aldı.

CİHAN'a toplantı hakkında özel röportaj veren milletvekili Kaplan, İsveç Başpiskoposu Anders Weijryd tarafından 2 yıl önce böyle bir toplantı fikrinin ortaya atıldığını ve kendisine de Müslümanların da böyle bir toplantıya katılıp katılmayacağını sorulduğunda "Neden olmasın?" dediğini ve bugün de uygulamaya geçildiğini kaydetti.

Toplantının içeriği hakkında bilgi veren Kaplan, "Ana fikir, bütün dinlere çevreyi koruma, yaratılanı sevme ve koruma. İnançlı bir kimsenin çevreye zarar vermeyeceği. Çünkü toplantı da görüldü ki her dinden çevreye ve yaratılana karşı bir sevgi var. Toplantıyla bütün din mensuplarının dikkati küresel ısınma tehlikesine çekildi. Bu vurguyla, dünyaya verilen zararın önlenmesine bir adım atıldı." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*