Dink, 301 ve Ermenistan ABD gündeminde

  • Giriş : 26.03.2007 / 00:00:00

ABD Senatosu, çarşamba günkü oylama gündemine, Hrant Dink'in öldürülmesini kınayan ve 301'inci maddenin kaldırmasını ve Ermenistan ile ilişki kurmasını isteyen tasarıyı da aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tasarının, komitede üç hafta önce oylanması öngörülüyordu.

Ancak genel olarak Türkiye'ye verdiği destekle bilinen Cumhuriyetçi Parti'nin komitedeki kıdemli üyesi Senatör Richard Lugar, tasarının diline itiraz ederek, oylamanın üç haftalığına ertelenmesini sağlamıştı. Tasarıya tamamen karşı olan Türkiye, en azından gerekçe bölümünde yer alan ”Ermeni soykırımı” ifadesinin mutlaka metin dışına çıkarılmasını istiyor. Lugar'ın itirazı da bundan kaynaklanmıştı.

Komitenin internet sitesindeki haftalık programında, tasarının, muhtemel değişiklik önergeleriyle birlikte çarşamba günü oylanmasının öngörüldüğü belirtildi. Çarşamba günü, üzerinde oylama yapılmasının planlandığı tasarı metninde ”Ermeni soykırımı” ifadesinin yer alıp almayacağı açıklık kazanmadı. Türkiye gibi Başkan George W. Bush yönetimi de o ifadenin tasarıdan mutlaka çıkarılmasını istiyor. Ermeni lobisi ise ifadenin kalmasına çalışıyor.

Tasarı, Senato Dış İlişkiler Komitesi'nin Demokrat Başkanı ve ABD başkanlık seçimi adaylarından Senatör Joe Biden tarafından hazırlanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious