Dink ailesi TRT’ye dava açaçak

Dink ailesi TRT’ye dava açaçak.11910
  • Giriş : 06.01.2009 / 09:26:00

TRT’de yayımlanan “Şahların Labirenti” adlı belgeselde, “Maraş katliamının sorumlusu” olarak gösterilen gazeteci Hrant Dink’in ailesi, yapımcı ve TRT Genel Müdürlüğü’ne dava açmaya hazırlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TRT 1'deki “Şahların Labirenti” adlı belgeselin 24 Aralık Çarşamba günkü bölümünde, 1978'de 111 kişinin hayatını kaybettiği “Maraş katliamı”nın sanıklarından Ökkeş Şendirler'in değerlendirmeleri yer almıştı. Olaylardan bir suikast sonucu hayatını kaybeden gazeteci Hrant Dink'i sorumlu tutan Ökkeş'in, “Maraş'ta yaşananlar, bir Alevi-Sünni çatışması değildi.
Dink ve arkadaşlarının örgütleri bu işleri yaptı. Zaten ölenlerin arasında 6-7 tane sünnetsiz cesedi vardı” sözleri büyük tepkiye neden olmuştu.
Dink'in eşi Rakel Dink, çocukları Delal, Arat Dink ve kardeşi Orhan Dink, avukatları aracılığıyla TRT'ye geçtiğimiz cuma günü bir düzeltme ve cevap yazısı yolladı. Yazıda şu ifadelere yer verildi:

Düzeltme ve cevap yazısı

Hrant Dink, 'Maraş katliamı' gibi yakın tarihimizdeki siyasi katliamlar zincirinin en acı olaylarından birinin sorumlusu olarak gösterilmiştir. Bu bir yalandır ve sağlığında başarılamadığı için öldürülmesinden sonra da devam ettirilen karalama kampanyasının bir parçasıdır.
Aynı programda aralarında Hrant Dink'in de olduğu bir grup vatandaşın, Ermeni kimliğine vurgu yapılarak, bunun 'dış mihrak parmağı'na bir kanıt teşkil ettiği gibi ırkçı bir yaklaşım sergilenmiştir.
Devlet televizyonunun bu tür bir yalana ve ırkçı söyleme alet edilmesi, yapılanın önemini ve rahatsızlığımızı kat be kat artırmaktadır. Cezai ve hukuki başvuru yollarımızı saklı tutuyor, TRT'yi ve programın yapımından sorumlu olanları, insan haklarına duyarlı, namuslu bir yayıncılık yapmaya davet ediyoruz.”
Dink ailesinin yolladığı metnin yasal süre içinde yayımlanması istenirken, TRT'den daha önce yapılan açıklamalarda sorumluluğun yapımcı şirkete ait olduğu belirtilmişti.

'Hazırlıklara başladık'

Dink ailesinin avukatı Fethiye Çetin, konunun peşini bırakmayacaklarını belirterek, “Sadece yapımcı sorumlu olamaz. TRT de bu olayda sorumludur. Hem yapımcıya hem de TRT Genel Müdürlüğü'ne dava açmak için hazırlıklara başladık” diye konuştu.

(Milliyet)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*