Dink anısına toplantı

  • Giriş : 08.02.2007 / 00:00:00

Avrupa Parlamentosu’nda Yeşiller gurubunun öncülüğünde gazeteci Hrant Dink anısına bir toplantı düzenlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dink’in Türk-Ermeni kardeşliğine vurgu yapan bazı yazılarının okunduğu, fotoğraflarının gösterildiği ve sevdiği şarkıların dinletildiği toplantıya, Ermenistan’ın Brüksel Büyükelçisi Vigen Çiteçyan, Yeşiller gurubunun Eşbaşkanı Daniel Cohn Bendit, grubun Türk asıllı Alman Üyesi Cem Özdemir, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu üyeleri İngiliz Andrew Duff ve Rum Marios Matsakis, Rum Hristiyan Demokrat üye Panayiotis Demetriou katıldılar.

Cem Özdemir, burada yaptığı konuşmada Türk halkının kalbinde hiçbir zaman ırkçılık olmadığını anlatarak, birkaç kez görüşme fırsatı bulduğu Hrant Dink’in her zaman Türkiye’de barış içinde yaşamayı savunan biri olduğunu vurguladı.

Dink’in öldürülmesinin Türkiye için büyük kayıp olduğunu vurgulayan Özdemir, Türk Ceza Kanunu’nun 301’inci maddesinin biran önce değiştirilmesi ve Ermenistan’la sınır kapısının açılması gerektiğini ileri sürdü.

Toplantının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Ermenistan’ın Brüksel Büyükelçisi Vigen Çiteçyan, Hrant Dink’in cenazesine çok sayıda insanın katılmasının kendisi için sürpriz olmadığını belirtti.

“Hrant Dink bizim arkadaşımızdı, akrabamızdı, dostumuzdu. Benim için böyle bir toplantının ardından yorum yapmak zor” diyen Çiteçyan, Fransa’da sözde Ermeni soykırımını inkarı cezalandıran yasa tasarısı hakkında şunları kaydetti:

“Fransa demokrasisi çok köklü bir ülke. Böyle bir yasayı gerekli görüyorlarsa getirebilirler. Bu, Fransa halkının isteğiyse saygı duyarım.”

Çiteçyan, Türkiye’den beklentisinin olup olmadığının sorulması üzerine de ”iki halk arasında uzlaşma sağlanmasına yol açacak adımların atılması gerektiğini” ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious