Dink arzuladığı gibi uğurlanacak

  • Giriş : 21.01.2007 / 00:00:00

Hrant Dink 23 Ocak Salı günü arzuladığı gibi sessiz bir törenle uğurlanacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Gazeteci Hrant Dink, 23 Ocak Salı günü Kumkapı'daki Meryem Ana Kilisesi'nde düzenlenecek törenin ardından Balıklı Ermeni Mezarlığı'na defnedilecek. Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Dink için ilk tören, gazetesinin önünde yapılacak. Dink, daha sonra Meryemana Patriklik Kilisesi'nde yapılacak ayinin ardından Balıklı Ermeni Mezarlığı'nda toprağa verilecek. Hrant Dink'in cenaze töreni 23 Ocak Salı günü saat 11.00'da Osmanbey Halasgargazi Caddesi'nde Sebat Apartmanı'nda bulunan Agos Gazetesi önünde düzenlenecek törenle başlayacak. Hrant Dink gazetesinin önünde uğurlandıktan sonra cenazesi, saat 14.00'da Kumkapı Meryemana Patriklik Kilisesi'ne götürülecek. Dink buradaki ayinin ardından Balıklı Ermeni Mezarlığı'nda toprağa verilecek. Dink'in cenaze törenine ilişkin program Agos Gazetesi'nin internet sitesinde de yayınlandı. Gazete sitesinde, "Törenlerde Hrant Dink'in arzusu üzerine slogan atılmaması, pankart açılmaması, gösteri ortamı yaratılmaması önemle rica olunur" denildi.

SESSİZ YÜRÜYÜŞ

DİSK Başkanı Süleyman Çelebi, Dink için 23 Ocak günü Agos Gazetesi önünde yapılacak törenin ardından ayinin gerçekleştirileceği Kumkapı Meryemana Patriklik Kilisesi'ne sessiz, pankartsız, slogansız bir yürüyüş gerçekleştireceklerini söyledi. "Hrant Dink'in talebi de buymuş" diyen Çelebi, Dink'in ailesiyle görüştüklerini, onların da bu konuda kendileriyle aynı fikirde olduğunu aktardı. TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Gençay Gürsoy da, gerçekleştirilecek yürüyüşle kardeşliğe sıkılan kurşunun tüm toplum kesimlerince lanetleneceğini belirterek, "Bütün soğukkanlılığımızla nefretimizi içimize gömerek yürüyeceğiz" dedi. Bu arada Agos gazetesi çalışanları internet sitesinden basın duyurusu yayınladı. Agos'un sitesindeki yayınını keserek Dink'in özgeçmişini, davalarını, ödüllerini ve bazı yazılarını yayınlayan gazeteciler kısa açıklamada "Genel Yayın Yönetmenimiz, kardeşimiz, dostumuz, en can yakınımız Hrant Dink'i bilinçli ve alçakça bir cinayet sonucu kaybettik. Acımız hiçbir şeyle mukayese edilemez. Kendini hala insan hissedebilenlerin başı sağ olsun" dedi.

Yetimhanesinde hüzün var

Hrant Dink'in çocukluğunu geçirdiği Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi'nde sessizlik ve hüzün var. Dink ailesinin yakın dostu olan Kilise Ruhani Lideri Kirkor Ağabaloğlu, yaşadıkları acıya rağmen kimseye kin gütmediklerini söyledi. Türk toplumunun vicdanına güvendiklerini belirten Ağabaloğlu, "Hrant'ın ölümü barışa ve kardeşliğe vesile olsun. Ben olacağına inanıyorum" diye konuştu.

Dink'in çocukluğunu geçirdiği kilisenin o dönemde Anadolu'dan gelen kimsesiz Ermeni çocuklarının barındığı bir yetimhane olarak kullanıldığını belirten Ağabaloğlu, Hrant ve iki kardeşinin ilk eğitimlerini bu kilisede aldıklarını ve kiliseye olan bağlılıklarını hiçbir zaman kaybetmediklerini söyledi. Bir dönem Hrant Dink'in de yöneticiliğini yaptığı kilise Dink ailesinin uğrak yeri. Bugün restore edilen kilisenin geçmişte yetimhane olarak kullanılan bölümünün Dink hatıralarıyla dolu olduğunu söyleyen Ağabaloğlu, "Hrant buradan hiç kopmadı" diye konuştu.

SÖZDE MİLLİYETÇİLER

Bu cinayeti işleyenlerin Türk milliyetçisi olamaycağını söyleyen Ağabaloğlu, "Gerçek milliyetçileri tenzih ederim, çünkü gerçek bir milliyetçi, milletinin adına leke getirecek bir iş yapmaz" dedi. Soykırımı konuşmanın Türklüğü aşağılamayacağını söyleyen Ağabaloğlu, "Nasıl 'sözde Ermeni soykırımı' deniyorsa bu alçak cinayeti işleyenler için de 'sözde milliyetçiler' ifadesi kullanılmalıdır” dedi.

Onu ben büyüttüm

Hrant Dink'i ve iki kardeşini yetimhaneye getirerek 8 yıl boyunca sorumluluklarını üstlenen Hrant Güzelyan, "Hrant'ı kaybettik. Ama inanıyorum bunun sonu hayırlı olacak, Türk-Ermeni ayrımı bitecek" dedi. 25 yıldır Fransa'nın Marsilya şehrinde yaşayan Güzelyan, Anadolu'dan Türk çocuklarını yetimhaneye getirip Ermenileştimek suçlamasıyla 8 ay hapis yattıktan sonra, Fransa'ya kaçmak zorunda kalmış. Yeni Şafak'a gözyaşları içinde konuşan Güzelyan, Hrant Dink'in iki kardeşiyle eşi Rakel Dink'i de yetimhaneye getirerek himayesine aldığını ifade etti. Konuşmakta zorlanan Güzelyan, “Elimde büyüdüler. Saldırı Türkiye'ye darbedir, bu kurşunlar hepimize yöneliktir" dedi.

Birlikteliğe karşı bir provokasyon

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Hrant Dink'in öldürülüşünü farklılıkların bir arada, huzur ve barış içinde yaşayabilmeleri idealine karşı yapılmış bir provokasyon olarak değerlendirdi. Düşünce özgürlüğü ve insan haklarının herkes için her zaman gerekli ve demokrasinin temeli olduğuna dikkat çeken Bartholomeos, "Bunların ülke ölçeğinde veya evrensel boyutta barış ve istikrar için gerekli olduğuna inanmaktayız. Başta ailesi olmak üzere tüm sevenlerinin acısını paylaşmakta ve Yüce Tanrı'dan rahmet dilemekteyiz" dedi.

Bu kurşunlar bizi derinden yaraladı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesiyle ilgili olarak Ermeni Patriği Mesrop Mutafyan'ı arayarak başsağlığı diledi. Türkiye'de barışa, birliğe, beraberliğe, farklılıklarla birlikte barış içinde yaşamaya ekmek, su kadar ihtiyaç olduğunu kaydeden Diyanet işleri Başkanı Bardakoğlu “Bu nedenle, asırlardır oluşturulmaya çalışılan barış, huzur ve güven ortamına sıkılan her kurşun bize derinden yaralamakta ve endişelendirmektedir“ şeklinde konuştu.

SEVENLERİ AGOS'TA SABAHLADI

# Uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülen Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink için gazete çalışanları ve vatandaşlar önceki gece sabaha kadar olay yerinde bekledi.

# Menfur bir saldırıda hayatını kaybeden Dink için Agos Gazetesi'ne taziye ziyaretleri gün boyu sürdü. Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Karaalioğlu, gazetemiz yazarları Fehmi Koru, Ali Bayramoğlu, İbrahim Karagül ve Haber Müdürü Mustafa Kartoğlu da taziye ziyaretinde bulundu.

# Dink'in öldürüldüğü gazete binası önünde açılan taziye defteri önünde vatandaşlar uzun kuyruklar oluştururken, Dink'in öldürüldüğü yere karanfiller bırakılarak, mumlar yakıldı. Vatandaşlar 'Hepimiz Ermeniyiz, hepimiz Hırant'ız, 'Veli Küçük b hesap verecek' şeklinde slogan atarak tepkilerini dile getirdi.

# Taziye defterinin önüne üzerinde "Bütün cemaatin başı sağ olsun. Uyan Mutafyan uyan, 15 gün yas ilan edeceğine bir din adamı olarak önceden koruma tutsaydın. Yazık sana: Bir siyah çelenk bile göndermedin" yazan pankart bırakıldı. n Kiliseye gelenlerden Dink'in yetimhaneden arkadaşı AK Parti İstanbul İl Genel Meclisi üyesi Ermeni asıllı Soğomon Alcal, "En son bir ay önce görüştük. Bu görüşmemizde tehdit aldığını bana söylemedi. Fakat Ermeni cemaati içinde bir gün bir yerde öldürüleceği konuşuluyordu” dedi.

# Dink'in İstanbul Caddesi Şinasi Gürünlü Sokak'taki evinin bulunduğu apartmanın giriş kapısına Türk bayrağı asıldı. Dink'in eşi Rakel gün boyu evden çıkmadı. Sokakta bulunan binaların bazılarına da Türk bayraklarının da asıldığı görüldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious