Dink cinayeti davası 2 Temmuz'da başlayacak

  • Giriş : 29.06.2007 / 11:35:00
  • Güncelleme : 29.06.2007 / 12:22:34

12'si tutuklu 18 sanığın, 2 Temmuz pazartesi günü yargılanmasına başlanacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin haklarında dava açılan 12'si tutuklu 18 sanığın, 2 Temmuz pazartesi günü yargılanmasına başlanacak.


Hrant Dink cinayetini azmettirdikleri iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmaları istenen Erhan Tuncel ve Yasin Hayal'in de aralarında bulunduğu 18 sanık, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde ilk kez hakim karşısına çıkacak.

Dink'i öldürdüğü öne sürülen O.S 18 yaşından küçük olduğu için duruşma CMK'nın 185. maddesi uyarınca kapalı olarak yapılacak. Bu nedenle duruşmaya sanıklar, taraf avukatları ve müşteki olan Dink ailesi dışında kimse alınmayacak.

Yasin Hayal'in, bir süre önce adliyeye getirilirken sarf ettiği “Orhan Pamuk akıllı olsun, akıllı” sözleri dolayısıyla iddianamede mağdur olarak yer alan Nobel Ödüllü Yazır Orhan Pamuk ise yurt dışında olduğu için duruşmaya katılmayacak.

Yurt dışından da çok sayıda kişinin takip etmesi beklenen duruşma sebebiyle İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin talebi doğrultusunda, adliye içinde ve dışında yoğun güvenlik önlemleri alınacak.

İDDİANAMEDEN

Hrant Dink'in Şişli'de öldürülmesine ilişkin soruşturmayı yürüten cumhuriyet savcıları Selim Berna Altay ile Fikret Seçen tarafından hazırlanan iddianamede, “Hrant Dink'in öldürülmesine azmettirmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılması istenen sanıklardan Erhan Tuncel'in, “silahlı terör örgütünün yöneticisi olmak”, “patlayıcı madde imal etmek”, “patlayıcı madde atmak”, “mala zarar vermek”, “6 kişinin yaralanmasına neden olmak” suçlarından da ayrıca 22,5 yıl ile 48 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması talep ediliyor.

Yasin Hayal'in de “Hrant Dink'i öldürmeye azmettirmek” suçundan müebbet hapis cezasına çarptırılması istenen iddianamede, Hayal'in “silahlı terör örgütünün yöneticisi olmak”, “Ferit Orhan Pamuk'u tehdit etmek” ve “ruhsatsız silah bulundurmak” suçlarından da 18 yıl ile 30 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması öngörülüyor.

İddianamede, O.S'nin de “Hrant Dink'i öldürmek” suçundan, yaşının 18'den küçük olduğu da dikkate alınarak 18 yıl ile 24 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması talep edilirken sanığın “terör örgütüne üye olmak” ve “ruhsatsız silah taşımak” suçlarından da 8,5 yıl ile 18 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

Mustafa Öztürk, Tuncay Uzundal, Zeynel Abidin Yavuz, Ahmet İskender ve Ersin Yolcu'nun “Hrant Dink'in öldürülmesi eylemine yardım etmek” ile “terör örgütüne üye olmak” suçlarından 22,5 ile 35 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması öngörülen iddianamede, Yaşar Cihan ile Halis Egemen hakkında da “terör örgütüne yardım etmek” suçundan 7,5 yıl ile 15 yıl arasında hapis cezası talep ediliyor.

İddianamede, Salih Hacısalihoğlu, Alper Esirgemez, İrfan Özkan, Osman Alpay, Erbil Susaman, Numan Şişman, Şenol Akduman ve Veysel Toprak'ın da “terör örgütüne yardım etmek”, “ruhsatsız silah taşımak” ve “suçlu gizlemek” suçlarından 7,5 yıl ile 16 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırılmaları isteniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious