Dink cinayeti davası kararları

Dink cinayeti davası kararları.15062
  • Giriş : 27.01.2009 / 09:36:00

Öztürk, Yavuz ve Uzundal'ın tahliye edilmesine karar verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşma, yaklaşık 12 saat sürdü.

Duruşmaya ilişkin ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu kaldıkları süre ve suç vasfının değişme ihtimalini göz önüne alarak, Zeynel Abidin Yavuz, Tuncay Uzundal ve Mustafa Öztürk'ün tahliye edilmesini kararlaştırdı.
Heyet, diğer tutuklu sanıklar Ogün Samast, Erhan Tuncel, Yasin Hayal,Ersin Yolcu ve Ahmet İskender'in kaçma şüpheleri devam ettiği, koruma tedbirlerinin yeterli olmayacağı ve tutuklama sebepleri kalkmadığı gerekçesiyle tutukluluk hallerinin devamına hükmetti.

Ergenekon davası ile bağlantı

Müdahil avukatlarının 12 Ocak 2009 tarihli dilekçelerinde belirttikleri hususları göz önüne alan mahkeme heyeti, "Hrant Dink'in öldürülmesinin arkasındaki örgütlü yapının ortaya çıkarılabilmesi için, Ali Öz'ün kullanmakta olduğu telefon veya telefonlarla yapılan görüşmelerin tespit edilmesi" ve "banka hesap hareketlerinin devam etmekte olan Ergenekon soruşturmasını yürüten Cumhuriyet Savcıları eliyle araştırılması" için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Vekilliğine yazı yazılmasına da karar verdi.

Heyet, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki "Ergenekon Davası"nda sanık olarak yargılanmakta olan Sevgi Erenerol'un Genelkurmay Başkanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığında verdiği 'Türkiye'deki misyonerlik faaliyetleri" başlıklı seminerlerin kayıtlı olduğu CD'lerin de delil olarak Genelkurmay Başkanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ndan istenilmesine hükmetti. CD örneğinin mahkemeye ulaştırılması durumunda müdahil avukatı Fethiye Çetin'e verilmesi de kararlaştırıldı.

Heyet, İstanbul 13. Ağır Mahkemesi;nin Ergenekon davası dosyasının sanıklarıyla, bu dava dosyasında yargılanan sanıklar arasında bir irtibat olup olmadığının tespit edilebilmesi açısından, Ergenekon davası sanıklarına ait telefon numaralarının HTS raporlarının ve dijital kayıtlarının delil olarak istenilmesi için İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne yazı yazılmasına da karar verdi.

Avukat Fuat Turgut'a yasaklama

Sanıklar Yasin Hayal ile ağabeyi Osman Hayal'in avukatı Fuat Turgut'un, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki dava dosyasında CMK 151/3 maddesinde belirtilen suçlardan dolayı sanık olarak yargılanmakta olduğunu göz önüne alan heyet, Turgut'un sanıklarla ilgili olarak müdafilik ve vekilliğinin üstlenmesinden yasaklanmasına hükmetti.

Heyet, sanıklar Yasin Hayal ve Osman Hayal'in avukatı Fuat Turgut'un duruşma devam ederken mahkemece verilen arada "basın açıklaması" başlığıyla imzalı bir bildiri dağıttığını, söz konusu metni kendisinin de yazdığını açıkça beyan ettiğini ve bildirinin içeriğinin de göz önüne alındığını belirterek, gereğinin yapılması için Cumhuriyet Başsavcılığı ve bağlı bulunduğu İzmir Baro Başkanlığı'na yazı yazılmasını kararlaştırdı.

Mahkemeye dilekçe göndererek Hrant Dink suikastıyla ilgili bilgi vermek isteyen başka bir suçtan Silivri Cezaevi'nde tutuklu 5 kişinin tanık olarak, beyanlarının alınması için mahkemede hazır bulundurulmaları yönünde Cumhuriyet Başsavcılığına yazı yazılmasına karar veren heyet, mudahil avukatlarından Deniz Tuna'nın, "Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki Mc Donalds;ın bombalanması" davasının, bu davayla birleştirilmesi talebini de "Yargıtayca kısmen onama ve kısmen bozma kararı verilmesi" nedeniyle reddetti.

Sanık Ogün Samast'ın iki celsedir rapor alarak mahkemeye gelmediğini göz önüne alan heyet, sanığın gelecek celse rapor alması durumunda, hastaneye sevk edilerek rapor alınması hususunun cezaevi müdürlüğünce göz önünde tutulmasının bir müzekkere ile bildirilmesine karar verdi.

Hayal ve Tuncel, bir sonraki duruşmaya katılamayacak

Sanıklar Yasin Hayal ve Erhan Tuncel'in, duruşma devam ettiği sırada birbirlerine saldırıp yumrukladıklarını belirten heyet, her ikisinin de mahkemeye olay çıkarmayacakları yönünde söz verdikleri halde yine kavga ederek duruşmanın düzenini bozdukları ve jandarmalarca dışarı çıkarıldıkları için CMK 204/1 maddesi gereğince gelecek duruşmada hazır bulundurulmamalarına karar verildi. Duruşma, 20 Nisan 2009 tarihine ertelendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*