Dink cinayeti davasında yeni gelişme

Dink cinayeti davasında yeni gelişme.13085
  • Giriş : 10.11.2008 / 20:23:00

Trabzon Bölge İdare Mahkemesi, Hrant Dink cinayetinde ihmali bulunduğu iddia edilen 2 jandarma görevlisinin daha yargılanmasına karar verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Trabzon Bölge İdare Mahkemesi, Hrant Dink cinayetinde ihmali bulunduğu iddia edilen 2 jandarma görevlisinin daha yargılanmasına karar verdi.

Trabzon Valiliği'nin, Jandarma astsubay Hüseyin Yılmaz ve uzman çavuş Hacı Ömer Ünalır hakkında yargılama izni vermemesi üzerine Dink ailesinin avukatları bölge idare mahkemesine itiraz etti. İtirazı görüşen mahkeme heyeti, Hrant Dink'e yönelik suikast girişiminin olaydan 5-6 ay önce Çoşkun İğci tarafından jandarma görevilerine bildirildiğini hatırlattı. Görevi ihmal suçundan yargılanan assubay Okan Şimşek ile uzman çavuş Veysil Şahin'in uzman çavuş İğci'den aldıkları bilgiyi sağcı örgütlere bakan astsubay Hüseyin Yılmaz'a söyledikleri, Yılmaz'ın talimatıyla bu bilginin uzman çavuş Ünalır'ın özel ajandasına yazdırıldığının dosya kapsamından anlaşaldığını belirten mahkeme heyeti "Bu kişiler herhangi bir görev ve talimat almamış olsalar dahi, istihbarat bilgisinin önemi itibariyle görevlerini yerine getirmemişlerdir" denildi. Mahkeme heyeti her iki jandarma görevlisinin yargılanması için soruşturma açılmasına izin verdi. Aynı gerekçeler ile eski Trabzon İl Jandarma komutanı Albay Ali Öz hakkında başlatılan soruşturma ise sürdürülüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*