Dink cinayeti soruşturması tamamlandı

  • Giriş : 28.04.2007 / 00:00:00

Hrant Dink cinayetiyle ilgili yürütülen soruşturma tamamlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nın hazırladığı iddianamede, 18 sanığın eylemleri “terör” kapsamında değerlendirildi. Savcılık Erhan Tuncel ve Yasin Hayal için ağırlaştırılmış müebbet istedi.

Hrant Dink cinayetinin iddianamesi, cumhuriyet savcıları Fikret Seçen ve Selim Berna Altay tarafından hazırlandı. Toplam 73 sayfalık iddianamede, Erhan Tuncel ve Yasin Hayal’in Trabzon’da oluşturdukları grup terör örgütü olarak nitelendirildi.
Haberin devamı

Hayal ve Tuncel arasındaki ilişkiye de detaylı olarak yer verilen iddianamede, iki sanığın örgüt yöneticisi olduğu, Trabzon’da bir restoranın bombalanmasını da beraber gerçekleştirdikleri öne sürüldü.

Savcılık, toplam 18 kişi hakkında dava açılmasını istedi. İddianamede, Dink cinayetinin azmettiricisi olmakla suçlanan Hayal ve Tuncel için ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istendi. Tetikçi Ogün Samast için ise suçu işlediği tarihte 18 yaşından küçük olması nedeniyle 14 ile 20 yıl hapis cezası istendi.

Aralarında, Büyük Birlik Partisi Trabzon İl Başkanı Yaşar Cihan ve Merkez Karar ve Yönetim Kurulu Yedek Üyesi Halis Egemen’in de bulunduğu 15 sanığın da örgüt üyesi olmak ve örgüte yardım etmek suçlarından cezalandırılmaları isteniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious