Dink cinayeti tartışma konusu oldu

Dink cinayeti tartışma konusu oldu.15062
  • Giriş : 20.03.2009 / 23:45:00

Hrant Dink cinayetiyle Ergenekon sanıklarını irtibatlandıran şema tartışma konusu oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İçişleri Bakanlığı, şemayı reddederken, gazeteci Ali Bayramoğlu, şemanın Emniyet İstihbaratı tarafından hazırlandığını söyledi.

Gazeteci Ali Bayramoğlu, Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesinin ardından hazırlanan ve Ergenekon sanıklarıyla ilişkilendirilen şemayı NTV'ye değerlendirdi.

Bayramoğlu, "Bu şemalar Hrant öldükten bir süre sonra bu gazetedeki bir gazeteci arkadaşım vasıtası ile ulaştı. Bu şemalar Başbakan"ın önüne İstihbarat Dairesi tarafından konan şemalar olduğu kaydıyla" dedi.

Bayramoğlu, Ergenekon ile Hrant Dink cinayetini irtibatlandıran şemaların polis tarafından hazırlandığından emin olduğunu söyledi.

Bayramoğlu, İçişleri Bakanlığı'nın şemayı reddetmesiyle ilgili olarak, şunları söyledi: "Emniyetin yok demesinin ana nedeni şudur. Bunların resmi evrak tarafı yok. Bunların ham bilgi olduğuna dair bilgim de var. Ham bilgidir dolayısıyla Emniyet'te kabul etmeyebilir." Bayramoğlu, şemaların doğru olduğu ve araştırılması gerektiğini kaydetti.

EMNİYET YETERİNCE UĞRAŞMADI
Dink cinayeti hakkında kitap yazan Gazeteci Nedim Şener şemanının önemine dikkat çekerek, "Dink cinayeti baştan itibaren kurulması gereken ilişkileri bu şemalar kuramamızı sağlıyor. O kadar ciddi ki buna cinayet işlendikten sonra sahip olan gazeteciler uzun süre Dink cinayeti Ergenekon"un bağıtlanacağını düşünüyorlardı. İddianame Temmuz"da açıklanınca bende şoka uğramıştım" dedi.

Şener, şemalar konusunda polisin yeterince uğraşmadığını düşünürken "Bunun ciddi bir şema olduğu çok ortada ama kendileri bunu belli bir olgunluğa eriştirmediği için eriştirilseydi Ergenekon ile Dink arasındaki bağlantılar daha somut ortaya konulacaktı. Bunu yapmadılar bugün bunu reddetmeyi seçiyorlar herhalde düşündükleri birşey vardır" dedi.

ERGENEKON SANIKLARI AÇISINDAN ŞEMA DOĞRULANDI
Dink ailesi de Dink davası şemasının önemli olduğunu düşünüyor. Aile tarafından yapılan açıklamada, "İlerleyen süreçte, Ergenekon soruşturmasında ulaşılan bilgilerle, söz konusu davanın sanıkları açısından şemanın doğrulandığı görülmüştür" denildi.

Yapılan açıklamada, “Şemada yer alan kişi ve kurumların bir kısmı, 2004 yılından öldürüldüğü güne kadar Hrant Dink hakkında, onun deyimiyle "haddini bildirme kampanyası"nı yürüten, tek tip dilekçelerle savcılıklara hakkında suç duyurularında bulunan, yargılandığı duruşmalar sırasında hakaret ve tehditleriyle duruşmaları provoke eden, Agos Gazetesi önünde "hedefimizsin" şeklinde tehditler savuran kişi ve kurumlardır. Şemanın, bu kişi ve kurumlar ile 14. Ağır Ceza Mahkemesi"nde yargılanmakta olan sanıklar arasında birtakım ilişkilere işaret ediyor olması nedeniyle oldukça önemli olduğu değerlendirilmiştir” ifadelerine yer verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*