Dink cinayetinde Cerrah tekrar dinlenecek

Dink cinayetinde Cerrah tekrar dinlenecek.10049
  • Giriş : 28.02.2008 / 22:15:00

Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetini araştıran Meclis İnsan Hakları Alt Komisyonu, İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'ı tekrar dinleme kararı aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Komisyonun Cerrah'i tekrar dinlemesinin sebebi ise Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek'in ardından, eski Trazbon İstihbarat Şube Müdürü Egin Dinç de İstanbul Emniyeti'ni suçlaması oldu.

Meclis İnsan Hakları Alt Komisyonu, Dink cinayeti ile ilgili görüşmelerini sürdürüyor.

Milletvekilleri eski Trabzon İstihbarat Şube Müdürü Engin Dinç'i dinledi. Dinç'e İstanbul Emniyet Müdürü Celalletin Cerrah'ın "düşük kodlu istihbaratlar bana gelmez " sözleri hatırlatıldı.

Dinç, tüm istihbarat bilgilerinin İstanbul Emniyeti ile paylaşıldığını belirterek, önlem almaları gerektiğini söyledi.

Engin Dinç, "Düşük kodlu, yüksek kodlu istihbarat diye bir şey yoktur. Verilen bilgiler önemliydi. Gereği yapılmalıydı. Biz görevimizi yapıp istihbarat bilgilerini gönderdik, ayrıca ben İstanbul İstihbarat Daire Başkanı'nı telefonla arayıp bilgi de verdim" dedi.

Dinç, Trabzon'da görev yaptığı süre içinde polis muhbiri Erhan Tuncel ile Yasin Hayal'i kontrol altında tuttuğunu da belirtti.

Eski Trabzon İstihbarat Şube Müdürü Engin Dinç, "Yasin Hayal yapı itibariyle psikolojik sorunları olan biri. McDonald's bombasından sonra yakalanması için büyük çaba gösterdim. İstanbul Emniyeti ile ortak operasyonda yakaladık. Sorgusunda ben de bulundum. Eylem yapmaya meyilli biri olduğunu gördüm" dedi.

Engin Dinç, kendisinin görev yaptığı dönemde Hayal'in silah bulmasının mümkün olmadığını belirterek, "bu silahlar benim dönemimde temin edilmedi" dedi.

Trabzon Emniyeti İstihbarat Daire Başkanı Faruk Sarı da komisyona bilgi verdi.

Sarı, Erhan Tuncel'in işine görevini ihmal etmeye başlaması ve arandığında bulunamaması nedeniyle son verdiklerini söyledi.

Mmeclis İnsan Hakları Alt Komisyonu daha önce İstanbul'da dinlediği Celalettin Cerrah'ı Ankara'ya çağırarak, tekrar dinleme kararı aldı.

Dink suikastı

Agos Gazetesi'nin Ermeni asıllı Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, 19 Ocak 2007'de İstanbul Şişli'deki Halaskargazi caddesinde bulunan gazete binasının girişinde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmişti.

17 yaşındaki katil zanlısı O.S., 20 Ocak'ta Samsun Otogarı'nda yakalanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious