Dink cinayetinde ikinci perde umudu

  • Giriş : 27.03.2007 / 00:00:00

Dink suikasti sonrasında tutuklu Erhan Tuncel'in ifadelerinin ardından, gözaltına alınan BBP Trabzon İl Başkanı Cihan ve MKYK üyesi Egemen, İstanbul'da sorgulanıyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu 23 Şubat'ta açıkladığı Trabzon raporunda Erhan Tuncel'in BBP ile ilgili herhangi bir bağlantısı bulunmadığını net bir dille ifade ederken, Yasin Hayal'in avukatı Fatih Çakır ile Dink cinayetinin azmettiricisi olarak tutuklu olan Tuncel'in ifadeleri sonrasında BBP Trabzon İl Başkanı Yaşar Cihan ve MKYK üyesi Halis Egemen gözaltına alındı. Tuncel'in bu isimlerle bağlantısı cinayetten sonra yayınlanan 18 Nisan 2005'te çekilmiş fotoğraflarla kurulmuştu.

İRTİCA BÜROSU'NDALAR

Geceyi Trabzon Emniyet Müdürlüğü'nde geçiren zanlılar, dün sabah saatlerinde uçakla İstanbul'a getirilerek, Terörle Mücadele Şubesi İrtica Büro Amirliği'nde sorguya alındı. Yaşar Cihan'ın ilk ifadelerinde, Hrant Dink cinayetinde yardım ve yataklık suçlamalarını kabul etmeyip, Yasin Hayal'i tanıdığını ve zaman zaman ekonomik durumunun iyi olmamasından ötürü kendisine yardımlar yaptığını söylediği, cinayetin planlayıcısı Erhan Tuncel'i ise Alperen Ocağı'nda ve parti merkezindeki siyasi etkinliklerde birkaç kez gördüğünü ama diyaloğu olmadığını ifade ettiği öğrenildi. Hrant Dink cinayetinden bir süre önce gerçekleşen Trabzon Mc Donalds'ın bombalanması olayının ardından tutuklanan Yasin Hayal'e cezaevindeyken ve çıktıktan sonra elbise yardım yaptığı, avukat ücretlerini karşıladığı iddia edilen Halis Egemen de, benzer ifade vererek, Hayal'i tanıdığını, kendisine yardım ettiğini ama Erhan Tuncel'i tanımadığını söyledi.

AVUKATIN BİLGİLERİ

4 kişinin gözaltına alınmasında, Hayal'in avukatı Fatih Çakır'ın müvekkili ile yaptığı görüşmede elde ettiği bilgilerin önem taşıdığı öğrenildi. Tuncel'in polis haber elemanı olmasının ortaya çıkmasıyla birlikte ek ifade veren Hayal, bir kısmı basına yansıyan ifadesinde, kendisini cinayete azmettirenlerin adını ve cinayetin oluşum planını vermişti. Çakır bu görüşmenin ardından, cinayeti soruşturan savcılarla görüşüp bilgileri kendisine aktarmıştı. Cihan ve 3 kişi için savcılıktan ek gözetim süresi istendiği öğrenildi.

BIRAKILAN ÖZTÜRK'E YAKALAMA EMRİ

Öte yandan, Dink cinayeti soruşturması çerçevesinde daha önce gözaltına alınan ve mahkemece serbest bırakılan Mustafa Öztürk hakkında savcının başvurusu üzerine nöbetçi 9. Ağır Ceza Mahkemesi yakalama emri çıkardı.

Neden alındılar bilmiyorum

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, BBP Trabzon İl Başkanı Yaşar Cihan'ın, Hrant Dink suikastı kapsamında gözaltına alınmasıyla "Bu kadar zamandan sonra gözaltına alınmış olmasının sebebini bilmiyorum" dedi. Olayla ilgili çok sayıda kişinin ifadesine başvurulduğunu ve ardından bu kişilerin serbest bırakıldığını hatırlatan Yazıcıoğlu, konunun yargıya intikal etmiş olması nedeniyle daha fazla konuşmak istemediğini belirterek, sürecin hep birlikte görüleceğini ifade etti. Tuncel'le beraber olduğu fotoğrafları basında yayınlandıktan sonra öğrendiğini belirten Yazıcıoğlu, Trabzon'a bir teftiş heyeti göndermişti. Heyet çalışmalarını tamamladıktan sonra bir rapor hazırladı. Yazıcıoğlu, "Erhan Tuncel'in herhangi bir sosyal güvenlik kurumunda kaydı var mıdır? O.S., Tuncel ve Hayal son 2 yıl içinde uçakla seyahat etmişler midir?" sorularına cevap istediklerini açıklamıştı.

Tuncel'in polisle irtibatı hiç kesilmedi

Yasin Hayal'in Mc Donalds'ı bombalamasının ardından polis muhbiri olmayı kabul eden arkadaşı ve Hrant Dink suikastının "büyük abi"si Erhan Tuncel'in, muhbirlik görevine 23 Kasım 2006'da son verilmesine karşın karşın cinayetten hemen sonra istihbarat dairesinde görevli bir polisle telefon görüşmesi yaptığı iddia edildi. Bazı gazetelerde yer alan haberlere göre 6 ay kadar önce tayini Trabzon Emniyet Müdürlüğü'nden Bartın'a çıkan M.Z isimli bir polis memuru Dink suikastinin ardından Tuncel'i arayarak, "Cinayeti sizinkiler mi işledi? Cinayet bana anlattığın gibi mi işlendi? Yasin mi vurdu?" gibi sorular sordu. Erhan Tuncel'in polisle irtibatının sadece bu telefonla sınırlı olmadığı muhbirlik görevine son verilmesiyle suikast arasında geçen yaklaşık 2 aylık süre içerisinde emniyetle 25 kez telefon görüşmesi yaptığı tespit edildi. Dink soruşturması kapsamında Trabzon'da gözaltına alınan ve 'adam öldürmeye iştirak' ile 'örgüt üyesi olmak' suçlarından tutuklanan Tuncel'in oda arkadaşı Tuncay Uzundal ile Erhan Tuncel arasında suikastten 4 gün önce ilginç bir mesaj trafiği yaşandığı da ortaya çıktı.

7.65 MERMİLER HAZIR MI?

Uzundal'ın İstanbul'da verdiği ifadede de suikastı en baştan itibaren ikili oynayan Tuncel'in planladığını söylemesinin ardından istenen telefon kayıtlarında Uzundal'ın "7.65 mermileri geldi mi?" şeklinde bir mesaj çektiği belirlendi. Uzundal ifadesinde, "Bu mesajım üzerine Tuncel bana cevap olarak 'Tuncayyyyyyy' diye bir mesaj çekti. Bana kızdığını anladım. Akşam ise telefonda bir daha böyle mesajlar çekmemem konusunda beni uyardı. Telefonlarımızın izlendiğini söyledi" dedi. Mesajdan 4 gün sonra Dink, 7.65 çaplı bir silahtan çıkan kurşunlarla O.S tarafından öldürüldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious